داروهای تقویت سیستم ایمنی, مقالات آموزشی

شربت فروگلوبین

شربت فروگلوبین

شربت فروگلوبین، محلول خوراکی خوشمزه با طعم طبیعی پرتقال، عسل و مالت سوئیس، بدون رنگ و طعم دهنده مصنوعی. با توجه به کمبود بسیار شایع آهن و نیز نیاز ضروری به این ماده معدنی به میزان بالا در کودکان درحال رشد، جهت رشد و نمو طبیعی، استفاده از مکمل های حاوی آهن در این دوران ضروری شناخته شده است، ریزمغذی های موجود شربت فروگلوبین جهت رشد طبیعی، کمک به تشکیل بافت های جدید مخصوصاً خون، رفع علایمی مانند ضعف و خستگی و بهبود سیستم ایمنی بدن استفاده می شود.

اجزاء شربت فروگلوبین و فواید آن : آهن:  جهت تشکیل هموگلوبین در گلبول های قرمز و تشکیل خون در بدن ،بهبود علایم ناشی از کم خونی مثل اختلالات یادگیری ، ضعف عمومی، بهبود قدرت تمرکز در کودکان. مس:  ضروری جهت جذب آهن. روی:  جهت تعادل میزان هموگلوبین مفید است. این ماده معدنی در کودکان باعث جلوگیری از پنومونی و اسهال می شود.

منگنز:  در متابولیسم چربی و کربوهیدرات و در رشد و نمو و ترمیم زخم ها موثر و مفید می باشد. گلیسرو فسفات:  سبب افزایش انرژی و بهبود ضعف عمومی می شود. ویتامین های گروه B: فولیک اسید و سایر ویتامین های این گروه جهت تولید هموگلوبین و انرژی بسیار ضروری هستند.

شربت حاوی آهن همراه با عوامل سازنده گلبول قرمز و ویتامین های گروه B و املاح معدنی مختلف بوده که از طریق معده جذب و بر دستگاه گوارش اثر سویی ندارد و می تواند کمبود آهن بدن را جبران کند، تشکیل هموگلوبین (که اکسیژن را به مغز، قلب، عضلات و سایر بافتهای بدن حمل می کند و این مکانیسم جهت آزاد شدن انرژی از مواد غذایی صورت می گیرد) وابسته به مقدار کافی آهن و مواد و املاح معدنی در جیره غذایی روزانه می باشد.

گروههایی که بیشتر نیازمند دریافت مکمل آهن می باشند: کودکان در حال رشد (این محصول اشتها آور نیز هست)، خانم ها در دوران قاعدگی (که باعث خونسازی و جایگزینی خون از دست رفته می شود) و شیردهی، خانم های باردار، گیاه خواران و ورزشکاران.

محتویات: به این محصول علاوه بر فروس سولفات و اسید فولیک، ویتامین C ، ویتامین های ضروری گروه B برای خونسازی و بعضی املاح معدنی اضافه شده و با مالت و عسل و طعم دهنده پرتقالی مخلوط شده تا طعمی دلچسب پیدا کند.

شربت فروگلوبین

مشخصه ها و خواص شربت فروگلوبین ب ۱۲ :

مکمل غذایی حاوی آهن (خونساز)

مطلوب کودکان و ایده آل برای تمام سنین

همراه با اسید فولیک،مواد معدنی مانند مس،روی و منگنز

بهبود اشتها و افزایش انرژی و نشاط

جلوگیری از کم خونی

روش مصرف شربت فروگلوبین ب ۱۲ :

کودکان ۱ تا ۳ سال : ۱ قاشق چای خوری ۱ بار در روز

کودکان ۴ تا ۶ سال : ۱ قاشق چای خوری ۲ بار در روز

کودکان ۷ تا ۱۲ سال : ۲ قاشق چای خوری ۱ تا ۲ بار در روز

بزرگسالان ( زنان و مردان) : ۲ قاشق چای خوری ۲ بار در روز

دوران قاعدگی و بارداری : ۱ قاشق چای خوری ۳ بار در روز

هر قاشق چای خوری معادل ۵ میلی لیتر می باشد

شرایط نگهداری شربت فروگلوبین ب ۱۲ :

پس از مصرف در بطری را کاملا بسته و داخل جعبه و در جای خشک و خنک و دور از دسترس اطفال قرار دهید

از قرار دادن در یخچال بپرهیزید.

موارد هشدار و احتیاط :

قبل از مصرف بطری را تکان دهید.

در دوران بارداری و شیردهی و یا چنانچه هر داروی دیگری مصرف میکنید با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.

شربت حاوی آهن همراه با عوامل سازنده گلبول قرمز و ویتامین های گروه B و املاح معدنی مختلف بوده که از طریق معده جذب و بر دستگاه گوارش اثر سویی ندارد و می تواند کمبود آهن بدن را جبران کند، تشکیل هموگلوبین (که اکسیژن را به مغز، قلب، عضلات و سایر بافتهای بدن حمل می کند و این مکانیسم جهت آزاد شدن انرژی از مواد غذایی صورت می گیرد) وابسته به مقدار کافی آهن و مواد و املاح معدنی در جیره غذایی روزانه می باشد.

در این باره بیشتر بدانیم
کپسول آکنوترن 20

گروههایی که بیشتر نیازمند دریافت مکمل آهن می باشند: کودکان در حال رشد (این محصول اشتها آور نیز هست)، خانم ها در دوران قاعدگی (که باعث خونسازی و جایگزینی خون از دست رفته می شود) و شیردهی، خانم های باردار، گیاهخواران و ورزشکاران. محتویات: به این محصول علاوه بر فروس سولفات و اسید فولیک، ویتامین C ، ویتامین های ضروری گروه B برای خونسازی و بعضی املاح معدنی اضافه شده و با مالت و عسل مخلوط شده تا طعمی قابل پذیرش پیدا کند.

این مکمل می تواند در مواردی از قبیل:

جهت رفع خستگی غیر معمول
رفع رنگ پریدگی
رفع سردی و گز گز انگشتان دست و پا
رفع ناخن های قاشقی
کمک به بهبود تپش قلب
کمک دبه پیشگیری از عفونت های مکرر
کمک به بهبود اضطراب های بی دلیل اثر گذار شود.

نقد و بررسی شربت فروگلوبین B12 ویتابیوتیکس

شربت فروگلوبین B12 ویتابیوتیکس منبعی ایده آل از آهن همراه با سایر ترکیبات مغذی از جمله روی، مس، اسید فولیک و ویتامین‌های B6 و B12 است. این محصول جهت جلوگیری از ایجاد کم خونی در دوران بارداری و شیردهی، بهبود ضعف عمومی و خستگی مفرط، بهبود کارایی، تمرکز و افزایش انرژی در بزرگسالان بسیار مفید عمل می‌کند. این شربت یکی از بهترین داروهای کم خونی بوده و مورد استفاده بزرگسالان و کودکان است. این فراورده دارای مقدار کافی و مناسبی از آهن بوده که با داشتن فرمولاسیون منحصر به  فرد، به تدریج جذب بدن شده و از ایجاد آهن اضافه در دستگاه گوارش و معده جلوگیری می‌کند.

بنابراین این مکمل غذایی عوارض گوارشی نداشته و اثر ملایمی بر روی معده دارد. این محصول از برند ویتا بیوتیکس به بهبود ضعف و خستگی و افزایش انرژی کمک کرده و با طعم خوشایند پرتقال و عسل برای تمام اعضای خانواده قابل استفاده است.

 

آهن

جهت تشکیل هموگلوبین و خون سازی در بدن اهمیت دارد. مهم‌ترین عارضه کمبود این عنصر، از بین رفتن آهن ذخیره‌ای موجود در خون، طحال، کبد و مغز استخوان است. با ادامه کمبود آهن گلبول‌های قرمز خون کوچک‌تر شده و میزان هموگلوبین نیز کاهش پیدا می‌کند. خردسالان، زنان حامله و زنانی با میزان خونریزی زیاد ماهیانه، افراد با سابقه سرطان و بیماری‌های مزمن دستگاه گوارش بیش از دیگر افراد در خطر کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن هستند.

مس

مس در همه سلول‌های بدن انسان یافت می‌شود. این ریز مغذی یک عنصر حیاتی جهت تولید هموگلوبین است. به همین دلیل وجود این عنصر جهت جذب آهن بسیار ضروری به شمار می‌آید. از سوی دیگر مس یکی از اجزای حیاتی رنگدانه‌های طبیعی تیره است که در رنگ دهی به چشم‌ها، مو و پوست نقش دارد. مس به صورت گسترده‌ای به عنوان محرک مغز نیز شناخته می‌شود. همچنین این ماده یک آنتی اکسیدان قوی بوده که رادیکال‌های آزاد را مورد حمل قرار می‌دهد و از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند.

روی

روی در ساختن استخوان نقش بسزایی دارد و باعث حفظ کلسیم استخوان می‌شود. روی موجود در کپسول فروگلوبین B12 ویتابیوتیکس یک عنصر ضروری در تغذیه انسان، با گستره وسیعی از نقش‌های بیولوژیکی است. روی در بیش از ۲۰۰ آنزیم شناخته شده در بدن انسان نقش ساختاری و تنظیم کننده دارد. روی یا همان زینک موجود در شربت فروگلوبین ب ۱۲ ویتابیوتیکس در تمام ارگان‌ها، بافت‌ها، مایعات و ترشحات بدن موجود است. کمبود روی سبب کم خونی شده و برای افزایش سطح هموگلوبین بسیار ضروری است.

تاثیر کمبود روی و ویتامین های گروه B  در بدن

ضعف و خستگی عمومی  بدن، یبوست، خشکی و پوسته پوسته شدن پوست، کاهش اشتها، کم خونی، بیماری بری بری و مگالوبلاستیک از عوارض کمبود ویتامین‌های گروه B است. از دیگر نشانه‌های کمبود یکی از ویتامین‌های گروه B می‌توان به تضعیف سیستم ایمنی، تحریک پذیری، پرخاشگری و خارش اندام‌ها اشاره نمود.

ویژگی های شربت فروگلوبین B12 ویتابیوتیکس

بهبود ضعف و خستگی مفرط و افزایش تمرکز و انرژی در بزرگسالان
حاوی آهن، روی، مس، اسید فولیک و ویتامین‌های B6 و B12
جلوگیری از ایجاد کم خونی در دوران بارداری و شیردهی
مناسب برای دوران نقاهت بعد از بیماری
فاقد الکل، رنگ‌های مصنوعی و لاکتوز
قابل استفاده برای تمام اعضای خانواده
آزادسازی مداوم برای جذب بهتر
با طعم خوشایند پرتقال و عسل
بهترین مکمل خون ساز

در این باره بیشتر بدانیم
پودر شیر خشک لیدی میل

در مصرف شربت فروگلوبین لطفا دقت کنید

از مصرف همزمان این محصول با قهوه، چای، ترکیبات حاوی کافئین و فرآرده‌های لبنی خودداری نمایید.

در صورتی که تحت مراقبت پزشکی هستید و یا در صورت مصرف داروهای دیگر با پزشک مشورت نمایید.

دور از نور، دسترس کودکان و در دمای ۱۵ الی ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری شود.

پس از مصرف در بطری را کاملا بسته و در جای خشک و خنک نگهداری نمایید.

این فرآورده جهت تشخیص، درمان و یا پیشگیری از بیماری نیست.

از قرار دادن شربت در یخچال خودداری نمایید.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

در صورت بارداری و یا شیردهی، قبل از مصرف این فرآورده با پزشک خود مشورت نمایید.

 

تداخلات دارویی شربت فروگلوبین

به منظور جلوگیری از تداخلات دارویی، این محصول را با فاصله ۲ ساعت قبل یا ۴ ساعت بعد از آنتی بیوتیک‌هایی مثل سیپروفلوکساین و تترا سیکلین، داروهایی مثل آلندرونات، لوودوپا و لووتیروکسین و سایر مکمل‌ها به خصوص مکمل‌های حاوی کلسیم استفاده نمایید.

نحوه مصرف شربت فروگلوبین

امروزه بسیاری از افراد، از کمبود ویتامین و ضعف جسمانی رنج می برند و به همین خاطر از انواع مکمل های ویتامین استفاده می کنند. بسیاری از افراد هم صرفا بخاطر اینکه مطمئن باشند در روز مقدار ویتامین کافی به آنها می رسد از این مکمل ها استفاده می کنند. در این پست با دکتر سلام همراه باشید تا یکی از پر مصرف ترین مکمل های ویتامین یعنی شربت فروگلوبین و نحوه مصرف آنرا بررسی کنیم.

بسیاری از ویتامین ها از جمله ویتامین های گروه B که برای انجام فعالیت های بدن به صورت طبیعی ضروری هستند باید بطور مستمر دریافت شوند زیرا در بدن ذخیره نمی شوند و کمبود آنها نیز باعث اختلالاتی در عملکرد بدن نظیر وقوع کم خونی می شود. یکی از بهترین مکمل های موجود در بازار ایران از این نظر شربت فروگلوبین است.

شربت فروگلوبین چیست؟

شربت فروگلوبین یکی از مکمل های پر مصرف می باشد که بیشتر جهت درمان کم خونی استفاده می شود. این مکمل که به صورت شربت می باشد دارای تمامی ویتامین های مورد نیاز جهت خون سازی می باشد. همچنین شربت فروگلوبین دارای خاصیت اشتها آوری می باشد که از این جهت برای کودکان بسیار توصیه می شود. این شربت دارای مواد معدنی نظیر آهن، روی (Zinc) و مس می باشد.

این مواد در بدن نقش های بسیاری را بر عهده دارند که در ادامه بصورت مختصر به آنها اشاره می کنیم.

نقش آهن در بدن

بیشترین نقش آهن در بدن، نقش آن در ساختمان هموگلوبین خون است. هموگلوبین خون که نقش اصلی انتقال گاز های تنفسی را بر عهده دارد شامل چهار رشته پلی پپتیدی که دو به دو متشابه اند می شود. همو گلوبین دارای گروه هم می باشد که در گروه هم آن اتم آهن وجود دارد. اتم آهن (++Fe) آن به صورت برگشت پذیر به مولکول اکسیژن متصل می شود و انتقال آن را بر عهده دارد. همچنین آهن برای خون سازی بسیار ضروری است.

مقدار مورد نیاز این ماده معدنی به طور متوسط حدود ۱۰ میلی گرم در روز است که سهم اصلی آن در غلات موجود است. گفتنی است که شربت فروگلوبین تمام این ۱۰ میلی گرم نیاز روزانه را تامین می کند.

نقش روی در بدن

روی، کاربرد های بسیار زیادی در بدن دارد. این عنصر در جلوگیری از سرطان، مشکلات پوست و مو، بهبود رماتسیم و اختلالات مفصلی و همچنین تقویت سیستم دفاعی بدن نقش زیادی دارد.

میزان مورد نیاز این عنصر تقریبا حدود ۱۰ تا ۱۵ میلی گرم در روز می باشد و مصرف زیاد آن سبب سوء جذب مواد معدنی دیگر می شود. همچنین اکثر روی مورد نیاز بدن در طول روز تامین می شود. کمبود این عنصر سبب بروز بیماری هایی نظیر پسوریازیس، آرتریت روماتوئید، شوگرن و اختلالاتی نظیر ناباروری در بانوان می شود. لذا مصرف به اندازه آن بسیار اهمیت دارد.

شربت فروگلوبین حاوی ۳ میلی گرم از نیاز روزانه بدن به روی را تامین می کند.

نقش مس در بدن انسان

مس از جمله عنصر هایی که به شمار می رود که در بدن کار های زیادی انجام می دهد. مس برای فعالیت کامل سلول های عصبی لازم است. همچنین مس به جذب آهن در بدن کمک می کند. مس یک آنتی اکسیدان به شمار می رود که در نابود کردن رادیکال های آزاد نقش دارد.

در این باره بیشتر بدانیم
قرص کنکور 2.5

مقدار مورد نیاز مس در بدن انسان حدود ۹۰۰ میکروگرم در روز است که هرچند مقدار ناچیزی به شمار می رود اما تحقیقات نشان داده اکثر ایرانی ها مبتلا به کمبود مس هستند. شربت فروگلوبین ۲۰۰ میکروگرم مس را در هر روز برای بدن تامین می کند که با توجه به این که مصرف زیاد مس می تواند مضر باشد میزان مناسبی است.

 

موارد مصرف شربت فروگلوبین 

کمبود ویتامین ها
اختلالات گوارشی
کمبود مواد معدنی ناشی از بارداری

کمبود مواد معدنی ناشی از سوء تغذیه
ویژگی های شربت فروگلوبین
بهترین مکمل خون ساز
بهبود ضعف و خستگی مفرط

افزایش تمرکز و انرژی در بزرگسالان
جلوگیری از ایجاد کم خونی در دوران بارداری یا شیردهی
مناسب برای دوران نقاهت پس از بیماری
قابل استفاده برای تمامی سنین

فاقد الکل، رنگ های مصنوعی و لاکتوز
بهبود اشتها و افزایش انرژی و نشاط
ویتامین های موجود در شربت فروگلوبین

از ویتامین های موجود در این شربت می توان به تیامین (B1)، ریبوفلاوین (B2)، پیریدوکسین (B6)، فولیک اسید (B9)، سیانوکوبالامین (B12) اشاره کرد.

از میان ویتامین های بالا، برای درمان کم خونی نیاز به ویتامین های B6 و B9 و B12 بیشتر است. لذا شربت فروگلوبین مقدار مناسبی از این ویتامین ها را در خود دارد.

عوارض جانبی شربت فروگلوبین چیست؟

سردرد
ناراحتی معده
طعم ناخوشایند دهان

توجه داشته باشید عوارض جانبی همیشه اتفاق نمی افتد و احتمال وقوع آنها تقریبا کم است، اما در صورتیکه با هر یک از علائم بالا مواجه شدید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

تداخل دارویی فروگلوبین

اگر همزمان با این شربت از داروهای دیگری استفاده می کنید بهتر است پزشک خود را در جریان قرار دهید تا در مدیریت تداخلات دارویی شما را راهنمایی کند. شربت فروگلوبین می تواند با موارد زیر تداخل ایجاد کند:

فلوروراسیل
دیمرکاپرول
کلسیتریول
کاپسیتابین

البته به منظور جلوگیری از تداخلات دارویی بهتر است این محصول را با فاصله ۲ ساعت قبل یا ۴ ساعت بعد از آنتی بیوتیک هایی مانند سیپروفلوکساسین، تتراساکلین، داروهایی مانند لووتیروکسین و مکمل هایی مانند کلسیم استفاده نمایید.

مصرف فروگلوبین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران خاص بارداری و شیردهی بهتر است خودسرانه دارویی مصرف نکنید، مصرف هر دارویی در این دوران باید با تجویز پزشک باشد.

 

عملکرد فروگلوبین در بدن چگونه است؟

فروگلوبین برای درمان کمبود ویتامین ها و مواد معدنی مناسب است، همچنین با متعادل کردن غلظت آب در سلول ها  و میزان اسیدیته بدن سبب بهبود بیماری می شود. البته به خاطر داشته باشید این دارو را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.

 

عوارض مصرف بیش از حد شربت فروگلوبین چیست؟

در صورتیکه به اشتباه مقدار زیادی از این دارو را مصرف کرده اید سریع به اورژانس مراجعه کنید، مسمومیت با این دارو خطرناک است و ممکن است عوارض جانبی داشته باشد.

 

در صورت فراموش کردن مصرف مکمل فروگلوبین چه باید کرد؟

بهتر است این مکمل غذایی را به صورت منظم مصرف کنید، اگر مصرف یک وعده را فراموش کرده اید به محض اینکه یادتان افتاد دوز فراموش کرده را مصرف کنید ولی اگر به زمان مصرف بعدی نزدیک شده اید از مصرف دوز فراموش شده صرف  نظر کنید. اگر به صورت مکرر فراموش می کنید بهتر است از تنظیم آلارم استفاده کنید.

آیا می توان دارو را به صورت ناگهانی قطع کرد؟

در مورد نحوه صحیح قطع دارو حتما با پزشک مشورت کنید. برخی از داروها را به دلیل بازگشت علائم بیماری نمی توان به یکباره قطع کرد.

شیوه صحیح نگهداری این مکمل چگونه است؟
دارو را در دمای اتاق و به دور از گرما و نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.
از قرار دادن دارو در فریزر خودداری کنید.
دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

توصیه های ایمنی هنگام مصرف مکمل فروگلوبین
شربت یا کپسول فروگلوبین بهتر است با معده خالی مصرف نشود.
تا ۳۰ دقیقه بعد از مصرف شربت فروگلوبین دراز نکشید.
مکمل فروگلوبین را با یک لیوان آب مصرف کنید.

از مصرف همزمان این محصول با قهوه، چای، ترکیبات حاوی کافئین و فراورده های لبنی خودداری کنید.
در صورتیکه مشکل معده دارید و امکان مصرف این شربت را با معده خالی ندارید، می توانید همراه با غذا این مکمل را مصرف کنید.

 

 

 

 

شربت فروگلوبین

 

۵/۵ - (۴۲ امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *