داروهای هورمونی, مقالات آموزشی

قرص دوفاستون

قرص دوفاستون

این مطالب را در این صفحه می خوانید

قرص دوفاستون ده میلیگرمی، خارجی با نام تجاری Duphaston، نام داروی دیدروژسترون و نلم لاتین Dydrogesterone جهت درمان  بیماری های مختلفی که ناشی از فقدان پروژسترون هستند مصرف می شود. از جمله اختلالات قاعدگی، آمنوره ثانویه (دوره های قاعدگی قطع شده یا نامنظم)، قاعدگی دردناک، سندرم پیش از قاعدگی و خونریزی غیر طبیعی رحم که در طول چرخه قاعدگی رخ می دهد.

 

قرص دوفاستون ده میلیگرمی برای درمان اندومتریوز (بیماری اندومتریوز چیست؟)

همچنین برای مقابله با اثر تحریک هورمون استروژن بر آندومتر، و احتمال ابتلا به سرطان آندومتر نیز استفاده می شود. این قرص برای کمک به تحریک رشد پستان و کاهش تولید تستوسترون نیز استفاده می شود.

قرص دوفاستون چگونه عمل می کند؟

قرص دوفاستون ده میلیگرمی حاوی دیدروژسترون، ترکیبی مشتق شده از هورمون پروژسترون، می باشد. پروژسترون توسط تخمدان در طول مرحله دوم چرخه قاعدگی تولید می شود. این ماده در آندومتر (پوشش داخلی رحم) فاز تکثیر را به تشریح تبدیل می کند.

این مسئله باعث می شود آندومتر که در پاسخ به استروژن در نیمه اول پریودی ضخیم شده است رشدش متوقف شود و هورمون ها و پروتئین های دیگر مورد نیاز برای حفظ بارداری ترشح شود (در صورت وقوع بارداری).

در صورتی که بارداری رخ نداده باشد، سطح استروژن و پروژسترون کاهش یافته و اندومتر از هم می پاشد(قاعدگی). دیدروژسترون در قرص دوفاستون باعث نظم در قاعدگی می شود.

قرص دوفاستون حاوی چیست؟

قرص دوفاستون ده میلیگرمی حاوی دیدروژسترون، ترکیبی مشتق شده از پروژسترون هورمون است که برای درمان بسیاری از بیماری های ناشی از فقدان درونی (به طور طبیعی تولید) پروژسترون استفاده می شود.

قرص دوفاستون و قاعدگی

قرص‌ ۱۰ میلی‌گرمی دوفاستون (Duphaston) برای درمان موارد بسیاری که در نتیجه‌ی فقدان پروژسترون ایجاد می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد، این موارد شامل اختلالات قاعدگی مانند آمنوره ثانویه (سیکل قاعدگی که متوقف شده است، نامنظم است یا اصلا اتفاق نیفتاده است)، دیسمنوره یا قاعدگی دردناک، سندرم پیش از قاعدگی و خونریزی رحمی غیرطبیعی است که به جای آن‌که در پایان دوره قاعدگی رخ دهد در طول قاعدگی رخ می‌دهد.

قرص‌های دوفاستون ۱۰ میلی‌گرمی برای درمان اندومتریوز (رشد بافت آندومتر در خارج از رحم که باعث درد و خونریزی می‌شود)، ناباروری و سقط جنین ناخواسته نیز تجویز می‌شوند.

این قرص‌ها اثر محرک استروژن بر اندومتر را نیز رفع می‌کنند و بنابراین، احتمال سرطان اندومتر را در زنان کاهش می‌دهند (سرطان ممکن است در پاسخ به استروژن در زنانی که به‌دلیل علائم منوپوز از طریق هورمون جایگزین درمان می‌شوند ایجاد شود)قرص دوفاستون برای درمان بسیاری در اثر نبود پروژسترون در بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار شیمیایی این قرص به پروژسترون طبیعی شباهت بسیاری دارد و لذا کاربرد آن مشابه کاربرد پروژسترون می باشد.

پروژسترون بر اثر فاز دوم سیکل قاعدگی به وسیله تخمدان ها تولید می گردد.

این هورمون بر دیواره های رحم تاثیر گذاشته و تکثیر را به فاز ترشحی تبدیل می کند. اندومتر که در اولین فاز سیکل قاعدگی نازک می شود و رشد نمی کند و شروع به ترشح هورمون دیگری می کند.

 

قرص دوفاستون چگونه مصرف می شود؟

قرص دوفاستون را با یک لیوان آب با یا بدون غذا یک یا دو بار در روز بخورید. مقدار دوز قرص و فاصله زمانی آن به روش درمانی شما بستگی دارد. شما باید تا زمانی که پزشک تجویز می کند قرص را مصرف کنید.

ممکن است پزشک ۵ روز یا یک ماه مصرف این قرص را تمدید کند.

 

درمان مشکلات قاعدگی با قرص دوفاستون

قرص دوفاستون حاوی دیدروژسترون، ترکیبی مشتق شده از هورمون پروژسترون، می باشد. اضافه کردن پروژسترون با استروژن به روند زنانگی کمک می کند.

چرخه قاعدگی طبیعی وابسته به تعامل چند هورمون می باشد؛ از جمله استروژن و پروژسترون که توسط تخمدان و سایر هورمون ها که توسط غده هیپوفیز ترشح می شود.

اگر هر یک از این هورمون در مقادیر صحیح تولید نشود چرخه مختل شده و باعث مشکلاتی مانند آمنوره و خونریزی غیر طبیعی رحمی در طی چرخه قاعدگی می شود.

در این باره بیشتر بدانیم
قرص تلفست 180

قرص دوفاستون باعث چرخه قاعدگی منظم می شود زیرا باعث بازگرداندن هورمون ها به مقدار طبیعی می شود.

 

تداخل دارویی قرص دوفاستون

اگر دیدروژسترون و بروموکریپتین به طور همزمان مصرف شود باعث ترشح خود به خودی و بیش از حد شیر می شود.

داروهای القا کننده فعالیت آنزیم های کبدی مانند ریفامپین و فنی توئین و کاربامازپین باعث کاهش کارایی و اثر دارو می شود

 

تفاوت بین پروژسترون مصنوعی (مانند دیدروژسترون) و پروژسترون طبیعی چیست؟

قرص دوفاستون ده میلیگرمی حاوی دیدروژسترون، ترکیبی مشتق شده از پروژسترون هورمون است که برای درمان بسیاری از بیماری های ناشی از فقدان درونی (به طور طبیعی تولید) پروژسترون استفاده می شود.

بر خلاف پروژسترون طبیعی، این قرص به راحتی جذب می شود و می تواند به شکل قرص در غلظت نسبتا کم به شکل جدیدی از پروژسترون طبیعی مصرف شود، در حالی که پروژسترون طبیعی به خوبی توسط دستگاه گوارش جذب نمی شود.

قرص دوفاستون در صورت عدم وجود پروژسترون در بدن به دلیل اختلالات قاعدگی و اندومتریوز مصرف می شود. همچنین به عنوان بخشی از درمان جایگزینی هورمون استفاده می شود.

با این حال، بر خلاف پروژسترون مصنوعی، دیدروژسترون با اثرات مفید استروژن (از جمله جلوگیری از پوکی استخوان، تنظیم کلسترول) تداخلی ندارد. همچننی از نظر شیمیایی به تستوسترون مرتبط نیست، و بنابراین هیچ عوارضی مانند، هیرسوتیسم یا آکنه ندارد.

 

قرص دوفاستون

 

 

مقدار و نحوه مصرف قرص دوفاستون

با توجه به علت بیماری نحوه مصرف می تواند متفاوت باشد اما رایج ترین شکل مصرف آن به این صورت است که از روز ۱۶ قاعدگی هر شب یک عدد به مدت ده روز مورد استفاده قرار گیرد و پس از قطع شدن آن بین ۳ تا ۱۰ روز بعد، خونریزی قاعدگی رخ می دهد. در فواصل بین دو پریودی می توانید به قصد بارداری نزدیکی داشته باشید.

روش مصرف قرص دوفاستون

قرص دوفاستون را با یک لیوان آب با یا بدون غذا یک یا دو بار در روز بخورید. مقدار دوز قرص و فاصله زمانی آن به روش درمانی شما بستگی دارد. شما باید تا زمانی که پزشک تجویز می کند قرص را مصرف کنید. ممکن است پزشک ۵ روز یا یک ماه مصرف این قرص را تمدید کند.

قرص دوفاستون را چند وقت باید مصرف کنم؟

قرص دوفاستون را تا زمانی که پزشک تجویز می کند باید مصرف کنید که معمولا ۵ روز یا یک ماده است. گاهی نیز هر ماه در طول قاعدگی باید از این قرص مصرف کنید.

فراموش کردن قرص دوفاستون

اگر مصرف قرص را فراموش کردید بلافاصله پس از به یاد آوردن مصرف کنید مگر این که زمان قرص بعدی رسیده باشد. در این حالت مصرف قرص قبلی لازم نیست. هیچ گاه دو قرص را باهم مصرف نکنید.

 

موارد منع مصرف دوفاستون

در صورت ابتلا به هر یک از بیماری های زیر باید از مصرف دوفاستون جلوگیری کنید و پزشک خود را در جریان قرار دهید.

موارد کاربرد قرص دوفاستون:

از جمله موارد کاربرد قرص دوفاستون می توان به موارد زیر مورد اشاره کرد:

در زمانی‌که بدن به اندازه‌ی کافی پروژسترون تولید نمی‌کند و دچار کمبود پروژسترون می باشد

برای تسکین و درمان اندومتریوز (یک اختلال ناشی از رشد بافت اندومتر رحم در خارج از رحم)

برای درمان ناباروری به علت کمبود پروژسترون

برای کنترل سیکل‌های نامنظم قاعدگی

برای تسکین علائم سندروم پیش از قاعدگیPMS)

برای درمان آمنوره و شروع مجدد سیکل‌های قاعدگی که قبل از یائسگی متوقف شده‌اند

برای متوقف کردن و یا جلوگیری از خونریزی‌های قاعدگی غیر منتظره‌ی سنگین یا طولانی (اغلب قبل از شروع یائسگی)

جایگزین کمبود پروژسترون در بارداری جهت درمان لکه بینی یا خونریزی حاصل از بارداری و یا پیشگیری از موارد تهدید به سقط بخصوص در سه ماهه‌ اول بارداری

یکی دیگر از موارد کاربرد قرص دوفاستون، درمان علائم یائسگی (با روش هورمون درمانی جایگزین یا HRT) می باشد. قرص دوفاستون به‌ تنهایی یا همراه با هورمون استروژن، برای درمان علائم یائسگی استفاده می‌شود.

 

نحوه‌ عملکرد قرص دوفاستون :

همانطور که گفته شد دوفاستون برای درمان مشکلات ناشی از کمبود پروژسترون در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این هورمون به طور معمول از زمان بلوغ تا یائسگی در تخمدان ‌ها تولید می‌شود. پروژسترون مصنوعی موجود در دوفاستون (دیدروژسترون)، جایگزین کمبود این هورمون می‌باشد. در بدن یک زن، پروژستروژن معمولاً در مقابل هورمون زنانه دیگری به ‌نام استروژن بالانس می‌شود.

پزشک‌ ممکن است این دارو را همراه داروهای استروژنی تجویز کند تا تعادل مناسب هورمون‌ها بدست آید. استروژن داروی مؤثر در درمان عوارض یائسگی است اما برای برخی از زنان یائسه، مصرف هورمون استروژن به ‌تنهایی می‌تواند باعث ضخیم شدن غیر طبیعی لایه‌ی داخلی رحم (اندومتر) شود. مصرف قرص دوفاستون به عنوان بخشی از چرخه‌ ماهانه‌، باعث جلوگیری از ضخیم شدن لایه‌ی داخلی رحم می گردد.

موارد منع مصرف قرص دوفاستون :

در صورت مصرف قرص دوفاستون به تنهایی، قبل از مصرف دارو باید از بی خطر بودن این دارو اطمینان حاصل کنید. مصرف دوفاستون در موارد زیر توصیه نمی‌شود:

در این باره بیشتر بدانیم
قرص ناتریلیکس 1.5

در صورت وجود توموری که توسط پروژستروژن‌ ها حادتر می گردند (مانند مننژیوم)

در صورت داشتن قاعدگی‌های نامنظم یا غیر‌طبیعی و سنگین که علت مشخصی ندارند، که در این صورت باید قبل از شروع مصرف این دارو، علت خونریزی مشخص شده باشد

داشتن حساسیت به هر یک از مواد تشکیل دهنده‌ی دوفاستون

در صورت ابتلا به افسردگی

داشتن مشکلات کبدی؛

در صورت وجود یک مشکل خونی نادر ارثی به نام “پورفیری”.

 

نکات قابل توجه هنگام مصرف قرص دوفاستون:

در صورت ایجاد خونریزی واژینال غیرمنتظره یا لکه ‌بینی در اثر مصرف قرص دوفاستون، نگران نباشید. این مسأله در اولین ماه ‌های مصرف این دارو طبیعی است. با این‌حال، اگر خونریزی مکرر داشتید یا باعث پریشانی و نگرانی تان شد، با پزشک‌تان در این رابطه مشورت کنید. اما اگر لکه ‌بینی تان حتی بعد از توقف درمان و یا بیش از چند ماه طول، کشیده است، باید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

ممکن است بعد از مصرف قرص دوفاستون، کمی احساس خواب‌آلودگی یا سرگیجه داشته باشید که این حالت بیشتر در چند ساعت اول پس از مصرف رخ می‌دهد. در صورت احساس خواب آلودگی، تا زمان برطرف نشدن این حس، از رانندگی و استفاده از وسایل تیز و خطرناک اجتناب کنید.

دوفاستون حاوی لاکتوز (قند شیر) است. در صورتی ‌که سابقه‌ی عدم تحمل لاکتوز دارید یا نمی‌توانید آن را هضم کنید، قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

قرص دوفاستون درکودکان و نوجوانان پیش از سن بلوغ، تجویز نمی گردد زیرا ایمن و مؤثر بودن این دارو هنوز در افراد جوان ۱۲ تا ۱۸ ساله شناخته شده نیست.

قرص دوفاستون در افراد مسن تر (بیش از ۶۵ سال)، می‌تواند برای HRT (هورمون درمانی) مورد استفاده قرار گیرد.

 

در صورت استفاده بیش از حد قرص دوفاستون (حتی توسط کودکان)، احتمال ایجاد آسیب، بسیار بعید است و درمان خاصی لازم نیست. اما ممکن است احساس تهوع، خواب‌آلودگی، سرگیجه یا استفراغ کنید که در صورت نگرانی، می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

 

در صورت فراموش کردن مصرف قرص خود در یک روز و در صورتی که کمتر از ۱۲ ساعت از زمان مصرف آن می گذرد، آن را بخورید و قرص بعد را در زمان عادی مصرف کنید. اگر بیش از ۱۲ ساعت از زمانی‌که باید قرص خود را مصرف می‌کردید، گذشته است، قرص فراموش شده را نخورید و قرص بعد را در زمان معمول مصرف کنید و برای جبران دوزهای فراموش ‌شده، دوز دوبرابر مصرف نکنید.

در صورت فراموش کردن مصرف قرص در یک وعده، احتمال لکه ‌بینی یا خونریزی نامنظم وجود دارد. حتما قبل از متوقف کردن مصرف دوفاستون، پزشک‌ تان را مطلع کنید.

تأثیر مصرف قرص دوفاستون بر باروری، بارداری و شیردهی:

هیچ شواهدی مبنی بر کاهش میزان باروری در اثر مصرف دیدروژسترون (موجود در قرص دوفاستون) وجود ندارد، بلکه حتی در مواردی مانند درمان بی‌نظمی قاعدگی در بیماریتخمدان پلی کیستیک، درمان کمبود پروژسترون در پیشگیری از سقط ‌های مکرر و ‌بهبود فاز لوتئال در درمان‌ های ناباروری، ممکن است باعث بهبود قدرت باروری در زنان نابارور گردد.

تاکنون هیچ نشانه‌ای از مضر بودن مصرف دیدروژسترون در دوران بارداری وجود نداشته است. در مطالعات، گزارش شده است که در کودکانی که مادران آن‌ها از پروژسترون‌ های صناعی در دوران بارداری استفاده کرده اند، ممکن است خطر ابتلا به هیپوسپادیا (نقص مادرزادی در آلت تناسلی پسران شامل باز شدن مجرای ادرار در پایین‌تر از محل طبیعی خود) در کودکانی که مادران آن‌ها از پروژسترون‌ های صناعی در دوران بارداری استفاده کرده اند، افزایش یابد.

اما با این حال ار آنجایی که اینکه عوامل بسیار دیگری در دوران بارداری ممکن است باعث ایجاد این مشکل شوند، هیچ نتیجه‌ی قطعی در مورد سهم دیدروژسترون در ایجاد هیپوسپادیا وجود ندارد. مطالعات بالینی انجام شده بر روی تعداد محدودی از زنان باردار که در سه ماهه‌ی اول بارداری تحت درمان با دیدروژسترون قرار گرفتند، هیچ افزایش خطری را نشان نداد. هیچ اطلاعات اپیدمیولوژیک دیگری تاکنون موجود نیست.

 

حتی شرکت سازنده این دارو، مصرف آن را برای درمان موارد تهدید به سقط و پیشگیری از سقط عادتی (سقط مکرر) پیشنهاد داده است. اثرات مضر این دارو، فقط در صورت مصرف بیش از حداکثر مقدار مجاز در بارداری دیده شده است.

در نتیجه دیدروژسترون اگر به درستی و توسط پزشک تجویز شود، می‌تواند در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد. اگر باردار شدید یا فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، با پزشکتان در مورد عوارض و مزایای مصرف دوفاستون صحبت کنید.

 

در صورت تغذیه کودکتان با شیر مادر، از مصرف قرص دوفاستون اجتناب کنید. هنوز اطلاعات مشخصی از انتقال دوفاستون به شیر مادر و تاثیر آن بر کودک در دست نیست اما مطالعات بر روی سایر پروژسترون ‌ها نشان می‌دهد مقادیر اندکی به شیر مادر منتقل می‌شود.

 

نحوه‌ مصرف قرص دوفاستون:

نحوه مصرف دوفاستون باید دقیقاً بر اساس دستور پزشک باشد و در صورتی که در مورد نحوه‌ی مصرف آن مطمئن نیستید، باید حتما با پزشک‌تان یا پزشک داروساز داروخانه مشورت کنید. دوز مصرفی دوفاستون، با توجه به مشکل شما توسط پزشک تجویز خواهد شد. در صورت مصرف قرص دوفاستون، باید به طور منظم (حداقل یک بار در سال) توسط پزشک‌تان ویزیت شوید.

در این باره بیشتر بدانیم
شربت زیتروماکس 200

پزشک‌ ممکن است بخواهد بررسی‌های پزشکی، از جمله آزمایشات پستان و پاپ اسمیر را انجام دهد.

از جمله دیگر موارد قابل توجه در مورد نحوه مصرف دوفاستون، ضرورت خوردن قرص با آب می باشد. شما می‌توانید قرص دوفاستون را با یا بدون غذا مصرف کنید. اگر باید بیش از یک قرص در طول روز مصرف کنید، آن‌ها را به طور مساوی پخش کنید، به عنوان مثال، اگر روزانه دو قرص برایتان تجویز شده‌است یک قرص را در صبح و یک قرص را عصر مصرف کنید. سعی کنید قرص خود را هر روز در همان زمان مصرف کنید.

بدین طریق اطمینان حاصل خواهد شد که همواره مقدار ثابتی از دارو در بدن شما وجود دارد. همچنین این مسأله مانع از فراموش کردن مصرف قرص هایتان می گردد. خط وسط روی هر قرص فقط برای کمک به شکستن قرص است و این موضوع نباید بدین منظور تلقی شود که باید نیمی از قرص استفاده شود.

 

عوارض قرص دوفاستون:

دوفاستون نیز مانند تمام داروها ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد، اگرچه ممکن است همواره همه‌ عوارض آن بروز نکند. در ادامه به برخی از عوارض قرص دوفاستون اشاره می کنیم.

شایع ترین عوارض قرص دوفاستون (کمتر از ۱ در ۱۰ نفر):

سردرد

میگرن

تهوع

درد خفیف در یک یا هر دو پستان

قاعدگی‌های دردناک، سنگین و نامنظم

قطع قاعدگی یا خونریزی قاعدگی کمتر از حد معمول.

عوارض ناشایع قرص دوفاستون (کمتر از ۱ به ۱۰۰ نفر):

افزایش وزن

بثورات، خارش شدید یا کهیر

احساس افسردگی

احساس سرگیجه

استفراغ
عوارض نادر قرص دوفاستون (کمتر از ۱ در ۱۰۰۰ نفر):

سطوح پایین گلبول قرمز (کم خونی همولیتیک)

واکنش‌های حساسیت

احتباس مایع (یعنی بدن آب را بیشتر از حد معمول در خود نگه می‌دارد)

تورم پستان

احساس خواب آلودگی

افزایش اندازه‌ی تومورهای تحت تاثیر پروژسترون (مانند مننژیوم)

در صورتی که متوجه یکی از علائم زیر شدید، مصرف دوفاستون را متوقف کرده و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است نیاز به درمان فوری پزشکی داشته باشید:

واکنش های آلرژیک که ممکن است از دیگر عوارض قرص دوفاستون باشد، می تواند به صورت دشواری در تنفس یا واکنش ‌های کلی تر مانند احساس بیماری، شروع بیماری، اسهال یا فشار خون پایین بروز نماید

تورم پوستی در اطراف صورت و گلو که ممکن است موجب مشکل در تنفس گردد (آنژیوادما)

مشکلات کبدی: علائم ممکن است شامل زرد شدن پوست یا چشم (زردی)، احساس خستگی عمومی با درد شکم یا سایر تغییرات مربوط به کبد باشد

 

شرایط نگهداری قرص دوفاستون:

قرص دوفاستون باید دور از دسترس کودکان باشد. از مصرف قرص‌ها بعد از تاریخ انقضای درج شده روی آن ها، پرهیز کنید. داروها نباید از طریق فاضلاب یا زباله‌ های خانگی دفع شوند. قرص‌های استفاده نشده را به داروخانه ببرید و ‌در خانه نگه ندارید. این دارو به هیچ شرایط نگهداری خاصی نیاز ندارد زیرا دوفاستون حاوی ماده‌ی فعال داروی دیدروژسترون است.

ترکیبات قرص دوفاستون:

هر قرص دوفاستون حاوی ۱۰ میلی‌گرم دیدروژسترون است. مواد تشکیل دهنده‌ی دیگر این قرص عبارتند از: لاکتوز مونوهیدرات، هیپرملوئوز، نشاسته‌ی ذرت، سیلیس بدون آب کلوئیدی، استئارات منیزیم و ماگروگل ۴۰۰. رنگ مورد استفاده در این دارو، دی اکسید تیتانیوم (E171) است. قرص دیدروژسترون با نام تجاری دوفاستون توسط شرکت Abbott تولید شده است.

 

سئوالات متداول:

آیا قیمت قرص دوفاستون با دفترچه تامین اجتماعی تفاوت دارد؟

با توجه به تحت پوشش بودن قرص دوفاستون قیمت آن با دفترچه تامین اجتماعی کمتر است.

آیا امکان خرید اینترنتی قرص دوفاستون وجود دارد ؟

با توجه به اینکه قرص دوفاستون نیاز به نسخه دارد می بایست با مراجعه حضوری به داروخانه دارو تهیه شود.

آیا مصرف قرص دوفاستون باعث دوقلوزایی می شود؟

با توجه به مطالعات انجام شده، مصرف این دارو منجر به دوقلوزایی نمی شود.

آیا امکان تهیه قرص دوفاستون با نسخه الکترونیک مقدور است ؟

داروخانه دکتر هنگامه سلیمانی طرف قرارداد بیمه تامین اجتمایی، خدمات درمانی و نیروهای مسلح است و نسخه پیچی نسخ الکترونیکی به صورت حضوری در داروخانه انجام می گردد. (۸۸۷۰۱۵۵۴-۰۲۱)

آیا برای قرص دوفاستون مشابه ایرانی نیز وجود دارد ؟

در حال حاضر هیچ شرکت ایرانی نسبت به تولید این دارو نکرده است و فقط نوع خارجی آن موجود است.

عوارض مصرف قرص دوفاستون چیست ؟

مصرف این دارو برای افراد مختلف متفاوت است، یکی از عوارض شایع که بیشتر مشاهده شده سر درد می باشد.

درصورت فراموشی مصرف قرص دوفاستون چه کاری باید کرد؟

درصورت فراموشی قرص دوفاستون به محض یاد آوری قرص دوفاستون مصرف گردد و باقی دوز ها مثل سابق مصرف گردند.

 

 

 

قرص دوفاستون

مطالب پیشنهادی :

قیمت قرص دوفاستون با دفترچه تامین اجتمایی

موارد مصرف قرص دوفاستون ۱۰

قرص دوفاستون و تخمک گذاری

قرص دوفاستون و دوقلوزایی

نحوه مصرف قرص دوفاستون

جایگزین قرص دوفاستون

قرص دوفاستون و چاقی

قرص دوفاستون و پریود

عوارض قرص دوفاستون.

 

 

در مورد این مقاله بیشتر بخوانید.

 

نحوه خرید از داروخانه دکتر هنگامه سلیمانی.

 

با ما تماس بگیرید WhatsApp

 

 

داروخانه دکتر هنگامه سلیمانی

۴.۹/۵ - (۷۶ امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *