داروهای سمی, مقالات آموزشی

بوتاکس زئومین

بوتاکس زئومین

بوتاکس زئومین Xeomin ، بوتاکس زئومین ساخت کشور آلمان،  بوتاکس مصپورت، بوتاکس نورونوکس، انواع مختلف بوتاکس می باشند که توسط داروخانه ها قابل ارایه می باشند، بوتاکس زئومین Xeomin (توکسین بوتولینوم نوع A) داروی تجویزی است که برای درمان خطوط به عضلات صورت تزریق می شود. تزریق بوتاکس طبق آمارهای جهانی پرطرفدارترین روش برای جوانسازی پوست و از بین بردن چین و چروک‌ها است. جهت تهیه و مصرف بوتاکس خود با ما در ارتباط با شید.

سم بوتولینوم(Botulinum toxin) که با نام تجاری بوتاکس (Botox) در ایران معروف است از سم باکتری کلستریدیوم تهیه و برای فلج موقت عضلات تزریق می‌شود. تزریق بوتاکس پرطرفدارترین عمل زیبایی است که بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود.

 

بوتاکس زئومین چگونه عمل می کند؟

بوتاکس زئومین نوعی نوروکسین است که عملکرد آن از طریق مسدود کردن انتشار مواد شیمیایی است که باعث انقباض عضلات زیر پوستی شده و در طول زمان منجر به ایجاد چین و چروک، خطوط اخم و دیگر علائم افزایش سن می شوند.

به گفته سازندگان بوتاکس زئومین، این محصول “یک نوروکسین بسیار خالص” است که از طریق یک فرآیند تولید منحصر به فرد بدست آمده و در طی این فرایند اکثر ترکیبات درمانی در آن جدا و متمرکز می شود.

توکسین بوتولینوم نوع A بر روی پایانه های عصبی در عضلات اثر می کند تا از انقباض عضلات و ظهور علائم افزایش سن جلوگیری نماید.

تزریقات بوتاکس زئومین به منظور بهبود ظاهر خطوط اخم متوسط ​​تا شدید و اغلب خطوط بین ابروها استفاده می شوند.

لازم به ذکر است که تزریق هایی مانند زئومین و بوتاکس فقط یک راه حل موقت برای کاهش چین و چروک هستند و نیاز به تکرار در عرض چند ماه برای حفظ ظاهر بهبود یافته پوست دارند.

تزریقات به طور دائم سلامت پوست را بهبود نمی بخشند و یا عوامل موثر بر ایجاد چروک ها را مانند آسیب خورشید، خستگی، سیگار کشیدن و رژیم غذایی نامناسب را هدف قرار نمی دهند.

برای کمک به بهبود ظاهر پوست خود به طورر ماندگار، شما باید رژیم غذایی و شیوه زندگی خود را تغییر دهید. 

 

مزایا و خطرات بوتاکس زئومین

اول مزایای تزریق بوتاکس زئومین

آیا مطالعات نشان می دهند که زئومین موثر و همچنین امن است؟ تنها دو آزمایش بالینی تصادفی، دو سو کور و کنترل شده با دارونما وجود دارد که نشان می دهد زئومین در بزرگسالان برای کاهش خطوط در نزدیکی چشم و پیشانی موثر است.

از سال ۲۰۱۱، FDA زئومین را برای استفاده جهت درمان خطوط اخم تأیید کرده است. این محصول برای استفاده های دیگر مورد تایید قرار نگرفته است.

دو مطالعه ای که بر روی اثرات زئومین تمرکز داشتند شامل ۵۴۷ بزرگسالان سالم با میانگین ۴۶ سال بوده اند. هر بیمار ۲۰ واحد زئومین دریافت کرده است.

 

فواید بوتاکس زئومین :

کاهش خطوط نزدیک به چشم و پیشانی

درمان خطوط اخم

مبارزه با پنجه کلاغی ها

اثرات ضد پیری و ضد چروک

بوتاکس ­ها انواع مختلفی دارند و در هر کشور با توجه به نیاز و وجود شرکت­های دارویی متفاوت و ژنتیک مردم آن کشور، نوع خاصی از بوتاکس محبوب می­ شود و مورد استفاده قرار می­گیرد.

معروف ترین نام تجاری در این حوزه در دنیا BOTOX است که توسط شرکت Allergan ساخته شده است و از آنجا که اولین بار در بازار چنین محصولی ارائه می­شد، اکنون به طور کلی این اسم مترادف با سم بوتولینوم است.

مارک های دیگر عبارتند از: AZZALURE ، BOCOTURE ، XEOMIN و DYSPORT.

زئومین از همان اجزای بوتاکس و دیسپورت تشکیل شده است و هر سه ماده شباهت زیادی با هم دارند. با این حال بوتاکس زئومین سم خالص تری است و پروتئین پیچیده ی کم تری دارد ولی بخش فعال هر سه ماده یکسان است بنابراین زئومین همانند بوتاکس و دیسپورت عمل می کند.

برخلاف بوتاکس و دیسپورت، زئومین پروتئین آلبومین ندارد که این موضوع باعث می شود مولکول های آن به صورت اشباع شده نگه داری شوند و امکان واکنش های آلرژیک آن کم تر شود.

به علاوه بوتاکس زئومین را می توان قبل از بازسازی در دمای اتاق نگه داشت، برخلاف بوتاکس که حتما باید در یخچال یا فریزر نگه داری شود.

در این باره بیشتر بدانیم
قرص دپاکین 500

همان طور که گفته شد بوتاکس زئومین می تواند جایگزین بسیار خوبی برای بوتاکس و دیسپورت باشد، به خصوص اگر احساس شود که این مواد تاثیرگذاری گذشته ی خود را ندارند.

اگر کسی نسبت به بوتاکس و دیسپورت واکنش نشان می دهد و سپس نسبت به آن ها ایمن می شود، ممکن است مصونیت آن ها به خاطر پروتئین های تشکین دهنده ی بخش فعال باشد. اما در بوتاکس زئومین به خاطر متفاوت بودن ترکیبات پروتئین این مشکل وجود ندارد.

بوتاکس زئومین مانند بوتاکس و دیسپورت معمولا سه تا چهار ماه دوام دارد و تاثیرگذاری آن از دو ماده ی دیگر سریع تر است و بعد از یک تا ده روز آغاز می شود.

 

خطرات و عوارض جانبی مرتبط با بوتاکس زئومین :

تحقیقات نشان دهنده آن است که به نظر می رسد زئومین برای اکثر افراد ایمن است.

اما هنوز هم می تواند به طور بالقوه باعث عوارض جانبی جدی شود که حتی برخی از آنها می توانند بسیار جدی بوده و یا تهدید کننده زندگی باشند.

عوارض جانبی به احتمال زیاد در افراد مبتلا به آلرژی به هر یک از مواد موجود در زئومین، مانند توکسین بوتولینوم نوع A ، آلبومین یا ساکارز انسان رخ می دهد.

هنگامی که علائم واکنش آلرژیک به زئومین رخ می دهد، می توانند شامل خارش، راش، قرمزی، تورم، خس خس، علائم آسم، سرگیجه یا احساس ضعف باشند.

یک بیماری به نام بوتولیسم وجود دارد که به علت گسترش توکسین در بدن است.

توکسین بوتولینوم ممکن است در ناحیه های از بدن دور از محل تزریق نفوذ کند و باعث عوارض جانبی مانند:

از دست دادن قدرت

ضعف عضلانی

بینایی دوگانه

تاری دید

افتادگی پلک ها

تغییر صدا

مشکل در صحبت کردن

مشکلات کنترل مثانه

مشکل تنفس

مشکل بلع شود

از آنجا که بوتاکس عمدتاً جذب عضلات محل تزریق می‌شود و مقادیر بسیار ناچیزی از آن وارد گردش خون می‌گردد، با دوزی که برای بازکردن چروک‌ها به کار می‌رود، تقریباً هیچ عارضه مهمی ایجاد نمی‌کند.

البته مثل هر تزریق دیگری ممکن است سوزش و قرمزی خفیفی در محل تزریق ایجاد کند که پس از چند ساعت خودبه‌خود برطرف می‌شود. به علاوه در برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس، سردرد یا تهوع خفیف یا علائم سرماخوردگی ایجاد می‌شود که معمولاً طی ۲ تا ۳ روز بهبود می‌یابد.

هر چند تزریق بوتاکس عارضه جسمی مهمی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند باعث افتادگی پلک، دوبینی فقدان جلوه عضلات صورت و ایجاد حالت انجماد در افراد شود. علت بروز عوارض فوق تزریق مقدار بیش از حد از بوتاکس یا تزریق در نقاط نامناسب است.

آلرژی در تزریق بوتاکس دیده می‌شود که به شکل کهیر، تورم پلک‌ها و خارش موضعی خود را نشان می‌دهد. هر چند میزان بروز آلرژی بسیار ناچیز است ولی می‌تواند شدت متفاوتی داشته باشد.

بعد از تزریق از ماساژ ناحیه ای که تزریق انجام شده پرهیز کنید.

بعد از تزریق ممکن است در ناحیه تزریق کبودی مشاهده کنید، نگران نباشد به مرور رفع می شود. (باید بعد از ۳ تا ۴ ساعت رفع شود.)

 

 

 

 

بوتاکس زئومین

 

تحقیقات انجام شده بوتاکس زئومین:

آیا مطالعات نشان می دهند که زئومین موثر و همچنین امن است؟

تنها دو آزمایش بالینی تصادفی، دو سو کور و کنترل شده با دارونما وجود دارد که نشان می دهد زئومین در بزرگسالان برای کاهش خطوط در نزدیکی چشم و پیشانی موثر است.

از سال ۲۰۱۱، FDA زئومین را برای استفاده جهت درمان خطوط اخم تأیید کرده است. این محصول برای استفاده های دیگر مورد تایید قرار نگرفته است.

دو مطالعه ای که بر روی اثرات زئومین تمرکز داشتند شامل ۵۴۷ بزرگسالان سالم با میانگین ۴۶ سال بوده اند. هر بیمار ۲۰ واحد زئومین دریافت کرده است.

اگر بیماران در مقیاس چهارگانه از لحاظ شدت ظاهر خطوط بهبود دو درجه ای داشته باشند، به عنوان پاسخ مثبت به زئومین دسته بندی شدند (به این معنی که محصول برای بهبود ظاهر خطوط پوست موفق بوده است).

در مقایسه با دارونما، زئومین در کاهش خطوط ۶۰ درصد از شرکت کنندگان در یک مطالعه و ۴۸ درصد از شرکت کنندگان در مطالعه دیگر موفق بوده است. در هر دو مطالعه صفر درصد شرکت کنندگان دریافت کننده دارونما، بهبود پوست را تجربه کردند.

شما می توانید متوجه شوید که به نظر می رسد عملکرد زئومین بهتر از دارونماست، اما هنوز ۱۰۰ درصد موارد موثر نیست. در واقع زئومین تنها به کاهش چین و چروک ۴۸ درصد تا ۶۰ درصد از افراد درگیر در دو مطالعه پس از یک جلسه کمک کرده است، یعنی ۴۰ تا ۵۲ درصد از شرکت کنندگان پاسخ مثبت نداشتند.

در این باره بیشتر بدانیم
قرص اسید نیکوتینیک 100

 

بوتاکس زئومین چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟

زئومین درون عضله یا غده تزریق می شود. بوتاکس زئومین باید هر ۱۲ یا ۱۶ هفته یک بار تزریق شود و فاصله ی بین تزریق ها باید حداقل سه ماه باشد. توجه کنید که تزریق توکسین بوتولینوم ها حتی اگر به منظور زیبایی باشد باید فقط توسط متخصصان تعلیم دیده صورت بگیرد.

بوتاکس زئومین با توجه به هدف درمانی ممکن است در بیش از یک ناحیه تزریق شود. تاثیرات زئومین موقتی هستند و این اثرات ممکن است بعد از سه ماه کاملا از بین بروند. تکرار تزریق ها امکان دارد تاثیرگذاری را طولانی تر کنند.

پیش از تزریق بوتاکس زئومین برای اطمینان از بی خطر بودن آن اگر یکی از مشکلات زیر را دارید با پزشک خود مشورت کنید:

تزریق دیگر توکسین بوتولینوم ها مانند بوتاکس، دیسپورت و میوبلوک (نوع B) به خصوص در چهار ماه گذشته

اختلالات تنفسی مانند آسم

مشکلات بلع

ضعیف بودن عضلات صورت

تغییر در ظاهر عادی صورت

مشکلات قلبی

مشکلات خون ریزی

جراحی به خصوص در صورت

و …

تزریق بوتاکس زئومین آلمان چگونه است؟


تزریق بوتاکس زئومین آلمان در طول یک جلسه که حدودا ۲۵ دقیقه طول می کشد، پزشک زیبایی مقداری بوتاکس را به محل مربوطه تزریق می کند.

معمولا پزشکان زیبایی بین ۲ تا ۱۵ تزریق را در هر جلسه در نقاط مورد نظر انجام می دهند. تزریقات معمولا دردناک نبوده و تنها با بی حسی موضعی انجام می پزیرند.

برحسب سن، مقدار چین و چروک و نقاط انتخابی برای درمان، تعداد جلسات متفاوت می باشند اما در بسیاری از مواقع یک جلسه برای تزریق بوتاکس زئومین کافی می باشد.

با توجه به این موضوع که افراد از نظر سن و میزان چین و چروک متفاوت هستند، نتیچه تزریق بوتاکس زئومین نیز در آن ها متفاوت می باشد. در بسیاری از افراد نتییجه بوتاکس زئومین بعد از ۴ روز مشخص می شود و اثر آن بنا به کیفیت بوتاکس و تبحر پزشک زیبایی تا ۷ ماه حفظ می شود.

 

بیماری بوتولیسم:

بوتولیسم یک بیماری فلج‌کننده جدی و نادر است که به وسیله سم حاصل از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می‌شود.

سه نوع عمده بوتولیسم عبارتند از:

بوتولیسم غذایی که با خوردن غذاهای حاوی سم ایجاد می‌شود.

بوتولیسم زخم که حاصل عفونی شدن زخم با باکتری کلستریدیوم بوتولینم است.

بوتولیسم نوزادان که با مصرف ذرات حاوی باکتری ایجاد می‌شود.

 

۷ نوع زهر رابه بوتولیسم شناخته شده‌اند که با حروف A تا G نشان داده می‌شوند. تنها انواع A, B، E, F در انسان سبب بیماری می‌شوند.

 

 

چهره بی‌احساس با تزریق بوتاکس زئومین 


متخصصان هشدار داده‌اند که تزریق بوتاکس می‌تواند توانایی جوانان برای نشان دادن احساساتشان از طریق حالات چهره را به شدت محدود کند.

آن‌ها می‌گویند که حالت‌های متفاوت چهره نه تنها بازتاب‌دهنده احساسات هستند بلکه در شکل دادن آن‌ها هم تأثیر دارند و هشدار می‌دهند که پرورش نسلی جوان با «چهره‌های توخالی» می‌تواند مانع از رشد احساسی و اجتماعی در میان این رده سنی شود.

بوتاکس ماهیچه‌های بالای صورت و پیشانی به صورت موقت فلج می‌کند و مانع از چین و چروک شدن پوست هنگام اخم کردن یا بالا دادن ابرو می‌شود.

بوتاکس زئومین چقدر در زیبایی موثر است 

زیبایی یکی از مهم­ترین نیازهای انسان و به ویژه بانوان است و بدون شک هر کسی دوست دارد که زیبا باشد و زیبا به نظر برسد. بسیاری از افراد به دلیل تصور نامناسبی که در مورد چهره و ظاهر خود دارند، دچار کمبود اعتماد به نفس می­ شوند.

برخی از افراد برای به دست‌آوردن زیبایی حتی حاضر هستند که سلامت خود را به خطر انداخته و عمل­ های جراحی سخت و سنگین انجام دهند. اما برخی دیگر با روش ­های آسان­تری مانند استفاده از انواع بوتاکس سعی می­ کنند که چهره و ظاهر خود را زیباتر کنند.

بوتاکس یکی از روش ­های محبوب زیبایی است که امروزه در ایران به محبوبیت بالایی دست یافته است. در ایران پزشکان ماهری وجود دارد که می توانند برای علاقمندان به استفاده از بوتاکس، این روش زیبایی را پیاده سازی کنند.

مصرف بالای بوتاکس برای زیبایی در ایران گواهی بر این مطلب است.

اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که قصد دارید از بوتاکس استفاده کنید، باید بدانید که پیش از استفاده از این روش، زیبایی باید با برندهای مختلف بوتاکس آشنایی تقریبی پیدا کنید.

این برندها از نظر ویژگی ­های گوناگون با هم متفاوت هستند. 

چیزی که باعث محبوبیت بوتاکس شده است، روش استفاده از آن است. بوتاکس سیگنال ها را از اعصاب به عضلات مسدود می‌کند. عضله تزریق شده دیگر نمی‌تواند منقبض شود و همین امر باعث خوابیدن و نرم شدن چین و چروک ها می‌شود. دریافت بوتاکس تنها چند دقیقه طول می کشد و نیازی به بیهوشی نیست.

در این باره بیشتر بدانیم
شربت فروگلوبین

بوتاکس با یک سوزن ریز به عضلات خاص تزریق می‌شود. به طور کلی سه تا هفت روز طول می کشد تا اثر کامل داشته باشد. پزشکان بعد از استفاده از بوتاکس، قرص نیز تجویز می­کنند.

 

تاریخچه بوتاکس

سم بوتولینوم مثل داروهایی از قبیل دیژیتالیس و آتروپین، از ترکیبات طبیعی می‌باشد که ابتدا بعلت خواص سمی مورد توجه قرار گرفتند ولی امروزه به عنوان دارو استفاده می‌شوند. این سم ابتدا در مسمومیتهای ناشی از عدم نگهداری صحیح غذا در اوایل قرن نوزدهم میلادی شناسایی شد.

در سال ۱۸۲۲ برای نخستین بار تأثیر این سم بر روی سیستم عصبی در اثر مصرف سوسیس شناخته شد. این مسمومیت بوتولیسم (Botulism) نام گرفت.

در سال ۱۸۹۵ باکتری‌ها به عنوان عامل بوتولیسم شناخته شدند. در دهه ۱۹۴۰ سم بوتولینوم تیپ A جدا و تخلیص شد. در دهه ۱۹۶۰ مطالعاتی در مورد اثرات این سم بر روی عضلات حیوانات انجام شد.

در دهه ۱۹۷۰ این دارو برای اولین بار بر روی بیماران دچار لوچی چشم (استرابیسم) آزمایش شد و در سال ۱۹۸۹ با نام Oculinum توسط سازمان غذا و داروی آمریکا FDA)) در درمان لوچی چشم (استرابیسم) و اسپاسم پلک‌ها (بلفارو اسپاسم) مورد تأیید قرار گرفت.

این ترکیب بعدها توسط شرکت آلرگان (Allergan) تصاحب شد و با نام بوتاکس (BOTOX) از اواخر سال ۱۹۸۰ درمان اصلی اسپاسم‌های موضعی عضلات (focal dystonia) و در دهه اخیر درمان کمکی مهمی در اسپاسم‌های عضلانی بزرگسالان و فلج مغزی کودکان بوده‌است.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال ۲۰۰۲ استفاده از بوتاکس بنام Botox Cosmetic را برای بهبودی موقتی در ظاهر خط اخم متوسط تا شدید در بیماران ۱۸ تا ۶۵ ساله تأیید کرد.

در سال ۲۰۰۴، FDA مصرف بوتاکس را برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل (Primary axillary hyperhidrosis) تأیید کرد.

امروزه در کشورهای اروپایی از ترکیبات تزریقی متعددی جهت رفع چروک یا افزایش حجم اعضای بدن استفاده می‌شود که متأسفانه در جامعه ما اطلاعات محدودی در این باره وجود دارد.

به اختصار باید گفت که این نوع ترکیبات به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

ترکیبات فلج کننده؛ که با فلج کردن عضلات پیشانی یا دور چشم، اسپاسم آن ناحیه را رفع می‌کنند و مانع از انقباض عضلات می‌شوند، بنابراین باعث رفع چروک و گاه بالا بردن ابروها می‌شوند و طول اثرشان بین ۳ تا ۶ ماه می‌باشد.

بوتاکس نام اختصاری سم بوتولیسم است. تزریق مقدار کمی از این ماده به‌طور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم کرده و خطوطی را که نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می‌آید از بین می‌برد در نتیجه صورت جوانتر و شاداب تر به نظر می‌رسد. یک روش سریع و نسبتاً غیر تهاجمی است.

برای درمان چروک‌های پیشانی و کنار چشم‌ها (در مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) می‌توان از بوتاکس استفاده کرد تا از پیشرفت و ایجاد چروک‌ها جلوگیری شود. هم‌اکنون بوتاکس در آمریکا روشی است که بیشترین استفاده را از نظر زیباسازی صورت دارد و هنرپیشه‌های هالیوودی بیشترین مصرف‌کنندگان این ماده هستند.

 

 

سئوالات متداول:

آیا بوتاکس زئومین از بوتاکس مصپورت بهتر است؟

به دلیل اینکه بوتاکس زئومین در خارج از ایران و توسط یک شرکت آلمانی تولید می شود، نسبت به سایر بوتاکس ها از کیفیت بهتری برخوردار است.

قیمت بوتاکس زئومین چقدر است؟

بوتاکس زئومین بوتاکس خارجی است که در آلمان تولید می شود، این بوتاکس قیمت بالاتری نسبت به سایر بوتاکس ها دارد، و البته کیفیت و ماندگاری بیشتری نسبت به سایر آنها دارید، پیشنهاد می شود قیمت بالاتر را پرداخت کنید و از کیفیت آن لذت ببرید.

عوارض بوتاکس زئومین چیست؟

بوتاکس زئومین مانند سایر بوتاکس ها یک سم کنترل شده است که عضلات ارادی و غیر ارادی مانند آنچه در صورت منجر به خط اخم و چروک می شود را برای مدتی (طولانی) فلج کرده، که این امر منجر به زیبایی چهره می شود، در صورت عدم تزریق مناسب می تواند با عث افتادگی پلک گردد.

چه برند های از بوتاکس وجود دارند؟

می توان به زئومین، مصپورت(مسپورت)، نورونوکس، دیسپورت، دیستون و چندین مارک دیگر اشاره کرد.
(بوتاکس زئومین کم عاضه ترین است)

 

 

مطالب پیشنهادی:

قیمت بوتاکس زئومین آلمان

فروش بوتاکس زئومین

عوارض بوتاکس زئومین

قیمت آمپول زئومین

قیمت بوتاکس xeomin

بوتاکس زئومین بهتر است یا دیسپورت

خرید اینترنتی بوتاکس زئومین

بوتاکس زئومین بهتر است یا دیسپورت

قیمت انواع بوتاکس

بوتاکس botulax

Xeomin قیمت

آمپول بوتاکس

 

بوتاکس زئومین

 

در مورد این مقاله بیشتر بخوانید.

 

 

 

نحوه خرید از داروخانه دکتر هنگامه سلیمانی.

 

 

با ما تماس بگیرید WhatsApp

 

 

 

 

آدرس داروخانه دکتر هنگامه سلیمانی

۵/۵ - (۸۸ امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *