مقالات آموزشی, داروهای تقویت سیستم ایمنی

واکسن پاپیلوگارد

واکسن پاپیلوگارد

واکسن پاپیلوگارد یک واکسن نوترکیب حاوی ذرات شبه ویروسی است که به منظور پیشگیری از سرطان های ناشی از ابتلا به گونه های ۱۶ و ۱۸ ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) کاربرد دارد. جامعه هدف اصلی این واکسن دختران ۹ تا ۱۳ ساله است اما به همه ی افراد تا ۲۶ سال که قبلا واکسینه نشده اند نیز توصیه می شود. افراد ۲۶ تا ۴۵ سال که واکسینه نشده اند، با مشورت پزشک، دوره واکسیناسیون خود را آغاز کنند.

مطالعات ایمنی در مورد واکسن HPV در هزاران زن در سراسر جهان قبل از صدور مجوز انجام شده است. نتایج مطالعات نشان داد که واکسنها به خوبی بدون هیچ گونه نگرانی تحمل می شوند. پس از صدور مجوز، میلیون ها خانم واکسن HPV دریافت کرده اند.

جهت دریافت مشاوره دارویی با ما در تماس باشید.

 

واکسیناسیون HPV چه اهمیتی دارد (واکسن پاپیلوگارد) ؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) – واکسن پاپیلوگارد،  یک ویروس شایع است که به آسانی از طرق تماس پوست هنگام رابطه جنسی منتقل می شود. برخی گونه های این ویروس پر خطر است و در صورت عدم درمان، عامل ایجادکننده بیماری هایی مانند زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد و … می شود.

گونه های ۱۶ و ۱۸ این ویروس عامل ۷۰% از موارد سرطان دهانه رحم می باشد. سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان شایع در خانم ها می باشد. هرساله تعداد ۵۳۰۰۰۰ بیمار جدید تشخیص داده شده و منجر به فوت ۲۷۵۰۰۰ نفر می شود که بیش از ۸۵% آن در کشورهای در حال توسعه می باشد

 

برنامه تزریق واکسن پاپیلوگارد به چه صورت است؟

جامعه هدف اصلی این واکسن دختران ۹ تا ۱۳ ساله است اما به همه ی افراد تا ۲۶ سال که قبلا واکسینه نشده اند نیز توصیه می شود. افرادی که اولین دوز را قبل از تولد ۱۵ سالگی دریافت کنند، در یک برنامه ۲ دوز، دوز دوم باید ۶ تا ۱۲ ماه پس از اولین دوز (برنامه ۰ ، ۶-۱۲ ماه) داده شود.

در این باره بیشتر بدانیم
شربت آلرگارد

افرادی که اولین دوز را بعد از ۱۵ سالگی دریافت کنند و برای افرادی که شرایط خاص سیستم ایمنی دارند، در یک برنامه ۳ دوز، دوز دوم باید ۱ ماه پس از اولین دوز و دوز سوم باید ۶ ماه پس از اولین دوز (برنامه ۰ ، ۱، ۶ ماه) داده شود.

افراد ۲۶ تا ۴۵ سال که واکسینه نشده اند، با مشورت پزشک، دوره واکسیناسیون خود را آغاز کنند.

 

پیشگیری از سرطان با واکسن پاپیلوگارد :

ویروس پاپیلومای انسانی ) HPV ( یک ویروس شایع است که به آسانی از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود. گونه های پرخطر این ویروس در صورت عدم درمان، عامل ایجادکننده سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان های سر و گردن )خصوصا دهان و حلق( و… می باشند.

سرطان دهانه رحم سومین سرطان شایع در خانم ها است. آمارها نشان داده در سال ۲۰۱۸ تعداد ۵۷۰ هزار خانم با سرطان دهانه رحم تشخیص  داده شده و منجر به فوت ۳۱۱ هزار نفر شده است.

HPV عامل اصلی سرطان دهانه رحم است و گونه های ۱۶ و ۱۸ آن عامل ۷۰ % از موارد سرطان دهانه رحم می باشد.

بهترین راه پیشگیری، واکسیناسیون HPV در سنین پایین، عدم مصرف دخانیات، داشتن رابطه جنسی امن و سالم و معاینات منظم و دور های و انجام آزمایشات پاپ اسمیر است.

درمان سرطان دهانه رحم شامل عمل جراحی، شیمی درمانی و رادیو تراپی،پرتو درمانی می شود. واکسیناسیون HPV از سایر انواع سرطان ایجاد شده توسط این ویروس نیز پیشگیری می کند در حالی که تست های غربالگری تنها برای سرطان دهانه رحم انجام می شود.

 

آیا واکسن پاپیلوگارد ایمن است؟

مطالعات ایمنی در مورد واکسن HPV – واکسن پاپیلوگارد، در هزاران زن در سراسر جهان قبل از صدور مجوز انجام شده است. نتایج مطالعات نشان داد که واکسن پاپیلوگارد به خوبی بدون هیچ گونه نگرانی تحمل می شوند. پس از صدور مجوز، میلیون ها خانم واکسن HPV دریافت کرده اند. شایع ترین عارضه جانبی گزارش شده در فرد واکسینه شده شامل واکنش های محل تزریق مانند درد، قرمزی و تورم است.

سایر عوارض جانبی معمول گزارش شده خستگی، سردرد، درد عضلانی، علائم دستگاه گوارش و ورم مفاصل بوده است. به منظور مدیریت واکنش های آلرژیک توصیه می شود که فرد حین تزریق واکسن نشسته و بعد از آن به مدت ۱۵ دقیقه تحت نظر باشد.

در این باره بیشتر بدانیم
قرص آدانکور 10

نکته جالب این است که این دارو حاوی ویروس کشته شده یا ضعیف شده این بیماری نبوده بلکه حاوی ذراتی شبیه ویروس پاپیلومای انسانی است و از پروتئین دیواره خارجی ویروس مشتق می شود.

 

تاثیرات واکسن پاپیلوگارد بر روی زگیل تناسلی

واکسن پاپیلوگارد قادر است در برابر دو نوع ۱۶ و ۱۸ از این ویروس که عامل اغلب زگیل‌های تناسلی است، مقاومت ایجاد نماید. بنابراین اگر فرد قبل از ابتلا به ویروس زگیل این واکسن را تزریق نماید، دچار زگیل تناسلی نخواهد شد. تزریق گارداسیل می تواند تا ۹۰% احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد. بهتر است تزریق توسط پزشک انجام شود.

 

آیا واکسن پاپیلوگارد در مردان موثر است؟

بله. واکسن پاپیلوگارد در مردان نیز مؤثر است و می‌تواند زگیل تناسلی، سرطان مقعد، آلت و برخی ضایعات پیش سرطانی که توسط انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود محافظت کند. مردانی که با همجنس خود رابطه جنسی داشته باشند بیشتر در معرض بیماری‌های مرتبط با ویروس پاپیلومای انسانی تیپ ۱۶،۱۸ و سرطان معقد و آلت تناسلی هستند .

 

اهمیت تزریق واکسن پاپیلوگارد برای خانم‌ها چیست؟

ویروس پاپیلوم انسانی عامل ایجاد سرطان گردن رحم است. این دارو، از آلوده شدن فرد به ویروس پاپیلومای انسانی و در نتیجه ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری می‌کند. براساس تأیید سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۶ میلادی، این واکسن علیه دو نوع مختلف ویروس پاپیلومای انسانی با بازدهی نزدیک به صد درصد مؤثر است.

 

واکسن پاپیلوگارد چه کارهایی نمی‌کند؟

این واکسن جایگزین آزمایش پاپ اسمیر از نظر سرطان دهانه رحم در زنان نمی‌شود. این واکسن از همه انواع سرطان‌های دهانه رحم پیشگیری نمی‌کند این واکسن به عنوان درمان سرطان‌های رحم و مقعد کاربرد ندارد.

 

موارد احتیاط واکسن پاپیلوگارد چیست؟

حساسیت:  واکسن های HPV برای مصرف در افرادی که بعد از دوز قبلی واکسن، یا به یک جز از واکسن، واکنش حساسیت شدید داشته اند، توصیه نمی شود.

 بارداری:  واکسن های HPV در بارداری توصیه نمی شود. اگر فردی پس از شروع دوره واکسیناسیون باردار شود، باقی مانده رژیم ۳ دوز باید تا پایان دوره بارداری به تأخیر بیفتد.

تب شدید:  افراد با تب شدید نباید واکسینه شوند.

سیستم ایمنی ضعیف:  واکسیناسیون HPV بی خطر است و برای افراد مبتا به HIV که واکسن دریافت می کنند مشکلی ایجاد نمی کند و توصیه می شود. با این حال، پاسخ ایمنی و اثر واکسن ممکن است در این افراد کمتر از افراد بدون نقص ایمنی باشد.

در این باره بیشتر بدانیم
اسپری سروتاید 250

واکسن پاپیلوگارد یک سرنگ از پیش پر شده حاوی سوسپانسیون، آماده برای تزریق عضلانی است.

 

ترکیبات موجود در هر دوز  ۵/ ۰ میلی لیتر  واکسن پاپیلوگارد:

پروتئین L1 ویروس پاپیلومای انسانی نوع ۱۶    ۲۰ میکروگرم

پروتئین L1 ویروس پاپیلومای انسانی نوع ۱۸     ۲۰ میکروگرم

 

اثربخشی: طبق نتایج مطالعه بالینی انجام شده برای مقایسه واکسن پاپیلوگارد و برند مورد تایید سازمان غذا و دارو امریکا، این دو دارو اثربخشی مشابهی دارند.

ایمنی: مطالعات ایمنی در مورد واکسن HPV در هزاران زن در سراسر جهان قبل از صدور مجوز انجام شده است. نتایج مطالعات در ایران نیز نشان داد
که واکسن پاپیلوگارد، پروفایل ایمنی مناسبی دارد.

 

 

شرایط نگهداری واکسن پاپیلوگارد:

واکسن پاپیلوگارد باید در یخچال دمای ۸ – ۲ درجه سانتی گراد نگهداری و از یخ زدگی محافظت شود.
برای محافظت از تابش نور در جعبه نگهداری شود.

 

 

 

 

سئوالات متداول: 

واکسن پاپیلوگارد ساخت چه کشوری است ؟

با افتخار واکسن پاپیلوگارد ساخت یکی از شرکت های دارویی ایرانی سلامت محور است، که از جهت کیفیت و استانداردهای جهانی بسیار در رتبه بالایی قرار دارد.

قیمت واکسن پاپیلوگارد چند است؟

بر اساس آخرین قیمت اعلامی شرکت های توزیعی دارو، قیمت واکسن پاپیلوگارد ۳۸۵ هزار تومان است.

واکسن پاپیلوگارد بهتر است یا گارداسیل ؟

واکسن پاپیلوگارد بهتر است، به خاطر میزان آنتی ویروس بیشتری که در مقایسه با واکسن گارداسیل تولید می کند و همچنین تحریک بیشتر سیستم ایمنی، مقاومت بیشتری در مقابل گونه های مختلف ویروس انجام می شود.

آیا واکسن پاپیلوگارد تحت پوشش بیمه تامین اجتمایی است؟

واکسن پاپیلوگارد هنوز تحت پوشش بیمه تامین اجتمایی قرار نگرفته است.

واکسن پاپیلوگارد را چه گونه می توان تهیه کرد؟

نگهداری واکسن پاپیلوگارد نیاز درجه حرارت مناسب دارد و با یخ منجمد حمل می شود، پیشنهاد می شود نیم ساعت قبل از مصرف نسبت به تهیه و تزریق واکسن اقدام گردد.

 

 

مطالب پیشنهادی:

واکسن گارداسیل در ایران

قیمت واکسن پاپیلوگارد

واکسن پاپیلوما در ایران

واکسن پاپیلوگارد چیست

واکسن vaccine

قیمت واکسن پاپیلو گارد

واکسن hpv

خرید ایترنتی واکسن پاپیلوگارد

واکسن پاپیلوگارد بهتره یا گارداسیل

واکسن پاپیلوگارد و زگیل تناسلی

 

.

 

در مورد این مقاله بیشتر بخوانید.

 

واکسن پاپیلوگارد

 

 

.

نحوه خرید از داروخانه دکتر هنگامه سلیمانی.

 

.

 

 

آدرس داروخانه دکتر هنگامه سلیمانی

 

 

با ما تماس بگیرید WhatsApp

 

 

 

۴.۹/۵ - (۸۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *