داروهای اعصاب, مقالات آموزشی

شربت اپیلیم

شربت اپیلیم

شربت اپیلیم ۳۰۰ML، یک شربت موثر در درمان صرع می باشد، البته شربت اپیلیم کارکردهای دیگری نیز دارد که یکی از عوامل مهم مصرف آن کنترل جریان الکتریکی در مغز می باشد، ماده موثر شربت اپیلیم، والپروات سدیم است، شربت اپیلیم ساخت شرکت داروسازی SANOFI فرانسه می باشد، جهت دریافت مشاوره دارویی با خانه دارو در تماس باشید.

شربت اپیلیم (والپروات سدیم)

سدیم والپروات از دسته ی داروهای ضد صرع است و یکی از مهم ترین و موثرترین داروها در کنترل حملات تشنجی بیماری صرع در کودکان و بزرگسالان می  باشد با این وجود مصرف این دارو تنها به این مورد محدود نمی گردد و در موارد متنوعی مانند پیشگیری از میگرن، بیماری های اعصاب روان مانند افسردگی و دردهای عصبی ناشی از دیابت نیز تجویز می گردد.

تشنج یک حمله ی عصبی ناشی از اختلال در فعالیت الکتریکی مغز می باشد. سدیم والپروات با کاهش فعالیت های الکتریکی غیرطبیعی مغز حملات تشنجی را کنترل می کند.

 

تفاوت در برندهای مختلف شربت اپیلیم (سدیم والپروات)

سدیم والپروات توسط شرکت های مختلف و با نام های تجاری متفاوت تولید می شود و باید بدانید که مقدار و نوع دارو در این محصولات می تواند متفاوت باشد. از این رو اگر شربت اپیلیم  توسط پزشک با نام تجاری خاصی برای شما تجویز شده است و به هردلیلی موفق به تهیه ی آن نشدید حتما با پزشک خود در مورد تغییر دارو و جایگزینی داروی مناسب درمیان بگذارید و بدون مشورت پزشک از تغییر برند داروی خود خودداری کنید.

در برخی موارد با تعویض دارو نیاز به تغییر مقدار مصرف دارو نیز می باشد.

 

پیش از مصرف شربت اپیلیم

در صورت بارداری یا شیردهی،سابقه ی مشکلات کبدی و کلیوی،خونی و در صورتی که مبتلاٌ به بیماری لوپوس می باشید حتما پیش از شروع مصرف این دارو پزشک خود را مطلع کنید.

 

توصیه ها مصرف شربت اپیلیم

از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد، مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد. اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نگردد

در این باره بیشتر بدانیم
کپسول فرتیل اید خانم ها

با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید.

قطع شربت اپیلیم به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ی تشنجی برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع این دارو بایدبصورت تدریجی و تحت نظر پزشک انجام گردد.

از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن، مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.

در ابتدای شروع درمان بیماری صرع با والپرووات سدیم ممکن است تعداد یا نوع حملات تشنج کمی تغییر کند اما نگران نباشید زیرا به مرور این مشکل برطرف می شود.لذا احتیاطات لازم را رعایت کنید و با پزشک خود در تماس باشید.

به دلیل عوارض ناشی از شربت اپیلیم برای جنین ،درصورتی که قصد بارداری یا شک به بارداری دارید حتما پزشک خود را جهت تغییر دارو مطلع سازید و در زمان مصرف این دارو از روش مناسب جهت پیشگیری از بارداری استفاده نمایید.

 

نحوه ی مصرف شربت اپیلیم

نحوه ی مصرف این دارو باتوجه به شرکت سازنده و نام برند دارو متفاوت است . بطور مثال قرص های آهسته رهش باید بصورت کامل بلعیده شوند و از خرد کردن یا نصف کردن آن ها خودداری شود. برای شربت اپیلیم نیاز به مصرف اب نیست.

بعضی از برندها را بهتر است بعد از غذا و بعضی را باید قبل از غذا مصرف کنید به همین دلیل دارو را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید و همچنین پیش از مصرف بروشور دارویی موجود درجعبه ی دارو را به دقت مطالعه کرده و سوالات خود را از داروسازتان سئوال کنید.

در این باره بیشتر بدانیم
واکسن گارداسیل

در صورت فراموش کردن مصرف یک نوبت شربت اپیلیم بلافاصله پس از یادآوری مصرف کنید مگر آنکه زمان یاد آوری به نوبت مصرف بعدی دارو نزدیک باشد.در این شرایط نوبت فراموش شده را مصرف نکنید و نوبت بعدی را در زمان خودش مصرف کنید اما به هیچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نکنید.

شربت اپیلیم

شربت اپیلیم

عوارض شایع شربت اپیلیم و راهکار مقابله با آنها چیست؟

در ابتدای درمان با شربت اپیلیم ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند. بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .

مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از شربت اپیلیم را افزایش دهد.

احساس خستگی و معده درداز عوارض شایع شربت اپیلیم می باشند که با یک رژیم غذایی حاوی وعده های غذا سبک و ساده و حاوی فیبر مناسب و با محدود کردن غذا های چرب و پر ادویه و مصرف به اندازه آب در شبانه روز این علائم را کاهش دهید.

احساس لرزش و ضعف در مدت مصرف شربت اپیلیم از عوارض شایع می باشد که می توانید در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید.

ریزش مو یکی از عوارض شربت اپیلیم می باشد که بسیار بیماران را نگران می کند اما باید بدانید که این عارضه موقتی می باشد و پس از مدتی موها مجددا شروع به رشد می کنند (تنها ممکن است نسبت به قبل حالت دارتر شوند.)

سردرد نیز از عوارض شربت اپیلیم می باشد که برای برطرف کردن آن می توانید از پزشک یا داروساز خود در مورد معرفی داروی ضد درد مناسب سوال کنید.

برای اسهال ناشی از این دارو در ابتدای درمان نیز مصرف به مقدار کافی مایعات می تواند کمک کننده باشد.

بدلیل اینکه این دارو خواب آور می باشد،تا زمانی که اثر خواب آوری آن را احساس می کنید از رانندگی و کارهایی که نیاز به احتیاط بیشتری دارند خودداری کنید.

در این باره بیشتر بدانیم
قرص آدانکور 10

افزایش وزن نیز از عوارضی می باشد که ذهن بیماران مصرف کننده را مشغول می کند.اما در صورت رعایت یک رژیم غذایی مناسب و داشتن فعالیت بدنی متناسب با وزنتان جای نگرانی در این مورد وجود ندارد.

در صورت مشکل در شنوایی،حرکات ناخواسته ی عضلات،کاهش تمرکز و واکنش های حساسیتی به پزشک خود اطلاع دهید.

بخاطر داشته باشید که مصرف این دارو فواید بسیاری برای شما دارد و بیماری شما را کنترل می کند و هیچ گاه بدون مشورت پزشک اقدام به قطع آن نکنید.

مصرف طولانی مدت شربت اپیلیم نیاز به پیگیری دقیق دارد

در مورد شربت اپیلیم پیگیری وضعیت سلامت و درمان بیمار در دراز مدت بسیار حائز اهمیت می باشد لذا معاینات و آزمایشات دوره ای را بطور منظم جهت بررسی وضعیت کبدی وخونی انجام دهید.

شربت اپیلیم می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم و. بروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

در صورت احساس خستگی شدید توام با درد شدید شکمی ،تیره شدن رنگ ادرار و زردی پوست یا چشم به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

 

سئوالات متداول:

[sc_fs_multi_faq headline-0=”p” question-0=”آیا شربت اپیلیم برای مصرف بزرگسال است؟” answer-0=”معمولا پزشکان جهت مصرف کودکان شربت تجویز می کنند چون وزن کودکان کم است مضربی از یک سی سی برای کودکان تجویز می شود.” image-0=”” headline-1=”p” question-1=”شربت اپیلیم با دفترچه تامین اجتماعی محاسبه می شود؟” answer-1=”با توجه به این که داروی ایرانی شربت اپیلیم وجود دارد، داروی خارجی آن تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نمی باشد.” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]

 

 

مطالب پیشنهادی:
شربت اپیلیم
خرید شربت اپیلیم
عوارض شربت اپیلیم در کودکان
قرص رهاکین برای ترک اعتیاد
خودکشی با والپروات سدیم
پرسش و پاسخ در مورد داروی والپروات سدیم
شربت والپروات سدیم
فرق دپاکین و والپروات سدیم

 

 

 

 

 

 

شربت اپیلیم

شربت اپیلیم

در مورد این مقاله بیشتر بخوانید.

نحوه خرید از داروخانه دکتر هنگامه سلیمانی.

با ما تماس بگیرید WhatsApp

آدرس داروخانه دکتر هنگامه سلیمانی

۴.۶/۵ - (۵۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *