داروهای کلیوی, مقالات آموزشی

کپسول رواتینکس

کپسول رواتینکس

کپسول رواتینکس روا ۳۰ عدد (Rowatinex)، یک کپسول حاوی روغن هایی ضروری است که به حل شدن، شکسته شدن و دفع سنگ های کلیوی و مجاری ادرار کمک می کنند. مصرف کپسول رواتینکس اسپاسم های عضلانی را برطرف می کند و به همین ترتیب درد کلیوی و کولیک های ادراری را کاهش می دهد. همچنین، کپسول رواتینکس برای رهایش عوارض مرتبط با عفونت های خفیف مجاری ادراری استفاده می شود.

جهت مشاوره دارویی با ما در تماس باشد.

 

چه مواردی در مصرف کپسول رواتینکس مهم است:

قبل از مصرف کپسول رواتینکس در صورت داشتن حساسیت به هر کدام از مواد فعال یا دیگر مواد سازنده کپسول رواتینکس از مصرف آن خودداری کنید.

کپسول رواتینکس برای بیماران مبتلا به درد شدید (رنال کولیک)، بیمارانی که تولید و دفع آن ها کم است و کسانیکه عفونت شدید مجاری ادراری دارند، مناسب نمی باشد. کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال باید از مصرف کپسول رواتینکس خودداری کنند.

در صورتیکه به تازگی داروهایی دیگر از جمله داروهای بدون نسخه مصرف کرده و یا در حال مصرف آنها هستید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. از جمله این داروها می توان به مصرف داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد های خوراکی مانند وارفارین و آسپرین) اشاره کرد. کپسول رواتینکس باید نیم ساعت قبل از مصرف وعده غذایی و با معده خالی مصرف شود.

اگر باردار هستید قبل از مصرف هر گونه دارو حتما به پزشک و یا داروساز خود اطلاع دهید. باید در شیردهی یا اوایل بارداری از مصرف کپسول رواتینکس (سه ماهه اول) خودداری شود. هیچ گونه عوارض خطرناکی تاکنون گزارش نشده است اما این خطر همچنان ناشناخته است.

کپسول رواتینکس موجب خواب آلودگی نمی شود در نتیجه مصرف آن قبل از رانندگی و استفاده از ماشین آلات برقی پرخطر هیچ مانعی ایجاد نمی کند.

کپسول رواتینکس به خرد شدن و دفع سنگ‌های کلیه و دستگاه ادراری کمک می‌کند. متابولیسم و دفع هیدروکربن‌های ترپن مانند برنئول به طور عمده در ادرار صورت می‌گیرد. اثرات بازدارنده کپسول رواتینکس بر تشکیل سنگ‌های دستگاه ادراری در تعدادی از تحقیقات انجام شده بر روی حیوانات به اثبات رسیده است.

کپسول رواتینکس دارای ویژگی اسپاسمولیتیک است و به دفع سنگ‌های دستگاه ادراری کمک کرده و سبب کاهش درد ناشی از وجود سنگ می‌شود. این دارو همچنین سبب کاهش التهاب می‌شود.

کپسول رواتینکس دارای تأثیر ضد باکتری در برابر مجموعه‌ای از ارگانیسم‌های گرم مثبت و گرم منفی می‌باشد.

در این باره بیشتر بدانیم
قرص آدانکور 10

 

مواد تشکیل دهنده مسکن قوی برای درد سنگ کلیه


کپسول رواتینکس حاوی گلیسرین (گلیسرول) است که مقادیر بالای آن مضر می باشند. این مورد می تواند سردرد، ناراحتی گوارشی و اسهال ایجاد کند. از آنجایی که رواتینکس حاوی سدیم اتیل هیدروکسی بنزوات (E215) و سدیم پروپیل هیدروکسی بنزوات (E217) است می تواند سبب بروز واکنش های حساسیتی شود.

ترکیبات این دارو شامل: آلفا- پینن ۸/۲۴ میلی‌گرم، بتا- پینن ۲/۶ میلی‌گرم، کامفنوم ۱۵ میلی‌گرم، سینئولوم ۳ میلی‌گرم، فنکونوم ۴ میلی‌گرم، برونئولوم آنتئولوم می‌باشد. این دارو حاوی: روغن زیتون ۳۳ میلی‌گرم، ژلاتین گاوی، ۸۵ درصد گلیسرول، اتیل پاراهیدروکسی بنزوات (E 214)، پروپیل پاراهیدروکسی بنزوات (E 216)، رنگ خوراکی سان‌ست یلو FCF 85 درصد (E110)، رنگ کینولین یلو WS 70 درصد (E 104) 10 میلی‌گرم.

 

چگونگی مصرف کپسول رواتینکس

کپسول رواتینکس باید همواره به گونه ای مصرف شود که پزشک توصیه نموده است. در صورت عدم اطمینان، از دکتر خود سوال کنید. رواتینکس باید فقط به صورت بلع کامل کپسول مصرف شود ( از جویدن یا گاز زدن کپسول خودداری کنید) .

 

مقدار مصرف کپسول رواتینکس معمول برای افراد بالغ

فرد باید ۳ تا ۴ بار در روز، یک کپسول رواتینکس را نیم ساعت قبل از وعده غذایی مصرف کند.

مصرف بیش از حد این دارو

مصرف بیش از حد رواتینکس می تواند سبب ناراحتی گوارشی (تحریک پذیری معده) شود. در صورت مصرف بیش از حد کپسول رواتینکس، فوراٌ با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

 

فراموش کردن مصرف کپسول رواتینکس

نباید جهت جبران وعده مصرفی فراموش شده، مقدار مصرف دو برابر شود. باید به محض یادآوری، وعده فراموش شده مصرف شود. پس از آن باید به روال مصرف قبلی بازگشت.

 

قطع مصرف کپسول رواتینکس

مصرف داروی رواتینکس (قرص سنگ شکن کلیه) نباید بدون مشورت با پزشک قطع شود. در صورت داشتن سوالات بیشتر در ارتباط با این محصول، از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید.

 

عوارض جانبی کپسول رواتینکس  (داروی حل کننده سنگ کلیه)

هر چند که همه افراد به آنها دچار نمی شوند اما کپسول رواتینکس نیز همانند تمامی داروها، می تواند سبب ایجاد عوارض جانبی شود. عوارض جانبی کپسول رواتینکس که اغلب گزارش شده اند، عبارتند از:

ضعف عضلانی

سرگیجه

اسهال

درد معده

احساس خستگی

تهوع

در زیر لیستی از عوارض جانبی که ممکن است بعد از استفاده از کپسول رواتینکس رخ دهند، آمده است. این یک لیست جامع نیست.

ضعف عضلانی

سرگیجه

اسهال

معده درد و درد شکم

خفگی

تهوع

استفراغ

کپسول رواتینکس همچنین ممکن است عوارض جانبی که در اینجا ذکر نشده است را ایجاد کند.

 

عوارض مصرف قرص


چگونگی نگهداری کپسول رواتینکس

کپسول ها را به دور از دید و دسترس کودکان قرار دهید.

این دارو را در دمای بالاتر از ۲۵ درجه قرار ندهید.

دارو را در جای خشک نگهداری کنید.

دارو را پس از تاریخ انقضای نوشته شده بر روی برچسب مصرف نکنید.

کپسول رواتینکس زرد رنگ، نرم، ژلاتینی و به شکل گرد می باشند. این کپسول ها دارای مقاومت معده ای هستند یعنی دارو را فقط در روده و نه معده آزاد می کنند.

در این باره بیشتر بدانیم
قرص دوفاستون

 

سنگ کلیه از کجا می آید؟


سنگ کلیه وقتی ایجاد می شود که مواد خاصی مانند کلسیم و اسید اوریک بتوانند در کلیه های شما بلور ایجاد کنند. بلورها بزرگتر شده و به “سنگ” تبدیل می شوند. حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد سنگ کلیه از کلسیم تشکیل شده است. بقیه سنگهای اسید اوریک هستند که در افرادی با سطح pH ادرار کم ایجاد می شوند.

بعد از تشکیل سنگ در کلیه ها، حالب را پایین آورده و جریان ادرار را مسدود می کنند. در نتیجه درد شدید، از جمله درد پهلو (درد در یک طرف بدن بین معده و پشت)، گاهی اوقات همراه با خون در ادرار، حالت تهوع و استفراغ همراه است. وقتی سنگها از حالب به سمت مثانه عبور می کنند، ممکن است باعث تکرر ادرار، فشار مثانه یا درد در کشاله ران شوند.

علائم دفع سنگ کلیه

سنگ کلیه معمولاً تا زمانی که در داخل کلیه شما حرکت نکند یا به حالب شما منتقل نشود، علائمی ایجاد نمی کند. اگر در حالب قرار گیرد، ممکن است جریان ادرار را مسدود کرده و باعث تورم کلیه و اسپاسم حالب شود، که می تواند بسیار دردناک باشد. در آن مرحله، ممکن است این علائم و نشانه ها را تجربه کنید:

درد شدید در پهلو و پشت، زیر دنده ها

دردی که به زیر شکم و کشاله ران منتقل می شود

درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن

علائم و نشانه های دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ادرار قرمز یا قهوه ای

ادرار با بوی بد

نیاز مداوم به دفع ادرار، ادرار بیشتر از حد معمول

تهوع و استفراغ

عفونت، تب و لرز

سنگ کلیه زمانی ایجاد می‌شود که مقادیر کم مواد معدنی از ادرار در کلیه یا میزنای رسوب می‌کند. میزنای مجرایی است که کلیه را به مثانه متصل می‌کند. مواد معدنی اضافی به مرور زمان سبب تشکیل سنگ کلیه می‌شوند.

سنگ‌های کلیه معمولاً کوچک هستند و به خودی خود از دستگاه ادراری عبور می‌کنند. امکان تشکیل سنگ کلیه در آب و هوای گرم یا در تابستان بیشتر می‌باشد. در اثر کم آب شدن بدن، غلظت مواد معدنی در ادرار افزایش پیدا می‌کند.

در نتیجه ذرات کوچک مواد معدنی راحت‌تر رسوب کرده و تشکیل سنگ کلیه می‌دهند. سنگ کلیه در مردان به میزان سه برابر بیشتر از زنان ایجاد می‌شود. همچنین عوامل ژنتیکی نیز در بروز این عارضه مؤثر هستند. احتمال ایجاد سنگ کلیه در افرادی که قبلاً به این عارضه دچار شده‌اند بیشتر می‌باشد.

کپسول رواتینکس حاوی روغن‌های ضروری یکی از راه‌های پیشگیری از سنگ کلیه در افرادی است که احتمال ابتلا به سنگ کلیه در آن‌ها زیاد است.

 

دلایل ایجاد سنگ کلیه

ایجاد سنگ کلیه به یک دلیل خاص محدود نمی‌شود، با این حال کم‌آبی مهم‌ترین دلیل بروز این عارضه می‌باشد.

سنگ کلیه می‌تواند در اثر عدم تعادل سوخت و ساز بدن نیز ایجاد شود. در این حالت مقادیر زیاد نمک معدنی در ادرار تجمع پیدا می‌کنند. در افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند نقرس، کم‌آبی مزمن و برخی از انواع سرطان، سنگ ساخته شده از اسید اوریک ایجاد می‌شوند.

در این باره بیشتر بدانیم
شربت اورفیریل سافت 60

پرکاری پاراتیروئید، عارضه‌ای که سبب فعالیت بیش از حد غده پاراتیروئید می‌شود نیز با ایجاد سنگ کلیه مرتبط می‌باشد. همچنین برخی از عارضه‌های مرتبط با روده‌ها و عفونت باکتریایی مزمن دستگاه ادراری نیز می‌توانند منجر به ایجاد سنگ کلیه شوند.

در صورت وجود سنگ در کلیه به هر علتی، قرص رواتینکس می‌تواند در درمان و دفع آن مؤثر باشد. قبل از مصرف این دارو از پزشک خود درباره مناسب بودن این دارو برای خود مطمئن شوید.

 

چرا سنگ کلیه باید درمان شود؟

سنگ‌های کوچک در کلیه معمولاً باعث ایجاد درد نمی‌شوند. سنگ‌های بزرگتر می‌توانند باعث انسداد جریان ادرار شده و سبب ورم کلیه و ایجاد درد شوند. اگر سنگ به میزنای وارد شود، می‌تواند باعث ایجاد درد ناگهانی و شدید به نام رنال کولیک شود.

رنال کولیک به عنوان درد متناوب و دوره‌ای توصیف می‌شود که برای چندین دقیقه ادامه داشته و معمولاً در زمان اول صبح یا دیرهنگام در زمان شب (زمانی که شخص در حال استراحت یا در وضعیت نشسته قرار دارد) ایجاد می‌شود.

سنگ‌های کلیه می‌توانند باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ، خون در ادرار، تب و درد در زمان ادرار شوند. در صورت مسدود شدن جریان ادرار، امکان دارد کلیه سریعاً آسیب ببیند. همچنین امکان بروز عفونت شدید پیلونفریت نیز در اثر انسداد جریان ادرار وجود دارد.

بنابر این در صورت درمان نشدن و خارج نشدن سنگ از کلیه، علائم آزار دهنده‌ای ممکن است زندگی روزمره شما را دچار مشکل کند. کپسول رواتینکس گزینه خوبی برای درمان و خلاص شدن از سنگ کلیه است. کپسول رواتینکس به علت دارا بودن روغن‌های ضروری برای دفع سنگ، هیچ ضرری ندارد.

 

 

سئوالات متداول: 

آیا کپسول رواتینکس روا ۳۰ عدد ایرانی هم دارد ؟

با توجه به ترکیبات کپسول رواتینکس، این دارو هنوز مشابه ایرانی ندارد.

کپسول رواتینکس را باید در چه دوره ای مصرف نمود تا نتیجه بخش باشد؟

کپسول رواتینکس، باید در یک دوره ده تا ۳۰ روزه مصرف نمود تا اثر بخش باشد، بسته به میزان سنگ ایجاد شده این مدت می تواند کوتاه تر و یا بلند تر باشد.

آیا کپسول رواتینکس، تحت پوشش بیمه تامین اجتمایی است؟

تا کنون بیمه تامین اجتمایی این دارو را تحت پوشش قرار نداده است، ولی با توجه به تغییرات آتی ممکن است تحت پوشش قرار گیرد.

آیا داروی مشابه کپسول رواتینکس وجود دارد؟

کپسول رواکل، یکی از داروهای مشابه کپسول رواتینکس است، این دارو عملکرد مشابه کپسول رواتینکس دارد، با این تفاوت که کپسول رواکل برای رفع سنگ صفرا مورد تجویز قرار می گیرد.

 

 

مطالب پیشنهادی:

قیمت قرص رواتینکس آلمانی

قرص سنگ شکن کلیه

خرید انلاین قرص رواتینکس

قیمت رواتینکس سنگ کلیه

عکس قرص رواتینکس

داروی تضمینی سنگ کلیه

آمپول مسکن قوی برای درد سنگ کلیه

قرص رواتینکس

 

 

در مورد این مقاله بیشتر بخوانید.

 

کپسول رواتینکس

 

 

 

 

.

نحوه خرید از داروخانه دکتر هنگامه سلیمانی.

 

.

 

 

آدرس داروخانه دکتر هنگامه سلیمانی

 

 

با ما تماس بگیرید WhatsApp

 

 

 

۴.۷/۵ - (۳۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *