داروهای پوستی, مقالات آموزشی

کپسول آکنوترن ۲۰

کپسول آکنوترن 20

کپسول آکنوترن ۲۰ میلی گرم تولید شرکت قبرس، همان داروی بکار رفته در کپسول ایزوترت هگزال ۲۰ میلی گرم است. برندهای راکوتان ۲۰ و نورم اسکین ۲۰ هم در داروخانه ها موجود هستند،  داروهای مورد درخواست خود را از ما استعلام بگیرید. کپسول آکنوترن ۲۰ جهت درمان آکنه ندولار شدید، اختلالات کراتینیزاسیون مقاوم به درمان های معمول و سرطان سلول سنگ فرشی به کار می رود. مصرف این دارو بدون مجوز پزشک توصیه نمی شود، در دوران بارداری و شیر دهی مصرف دارو اکیداً ممنوع است.

 

هشدارهای مصرف کپسول آکنوترن ۲۰ :

  • ایزوترتینوئین یک داروی سمی است و فقط باید توسط متخصص پوست یا زیر نظر او تجویز گردد. این دارو برای مدت حداقل ۱۶ هفته مصرف شده و معمولاً تکرار دوره لازم نمی ‌باشد.
  • دارو تراتوژن است و حداقل یک ماه قبل از شروع درمان، طی درمان و تا حداقل یک ماه پس از درمان، بارداری نباید صورت گیرد.
  • طی درمان و حداقل تا یک ماه پس از پایان درمان از اهدای خون باید اجتناب شود.
  • عملکرد کبدی و میزان چربی‎‌ های پلاسما در ابتدا و یک ماه پس از شروع درمان و سپس هر سه ماه یک بار باید ارزیابی گردند.
  • از مصرف تتراسیکلین، مقادیر زیاد ویتامین A (بیشتر از ۵-۴ هزار واحد در روز) و کراتئولیتیک‎‌ ها طی دوره درمان با دارو باید خودداری شود.
  • گلوکز خون در افراد دیابتی و همچنین مبتلا به کراتیت (به ویژه در افراد مبتلا به سندرم چشم خشک) باید ارزیابی شود.

 

تداخل های دارویی کپسول آکنوترن ۲۰ :

مصرف همزمان با قرص های ضدبارداری حاوی پروژستین تنها ممکن است مانع اثرات ضدبارداری این قرص ها گردد.

مصرف همزمان ایزوترتینوئین و تتراسیکلین ممکن است احتمال افزایش فشار خون داخل جمجمه ای را افزایش دهد.

در این باره بیشتر بدانیم
اسپری سیمبیکورت 320

 

نکات قابل توصیه برای کپسول آکنوترن ۲۰ :

  • از مصرف همزمان ویتامین A یا سایر مکمل‎‌ های حاوی ویتامین ‌A، مگر در صورت تجویز پزشک، خودداری گردد.
  • در صورت کاهش ناگهانی بینایی در شب، از رانندگی و کار با ماشین‎‎آلاتی که نیاز به بینایی دقیق دارند، اجتناب شده و به پزشک مراجعه شود.

موارد ذیل نیز مورد توجه بوده اند

قرص کپسول آکنوترن ۲۰ برای ورم بینی

فرق کپسول آکنوترن ۲۰ با ایزوترت هگزال

 

نکات مهم قبل از تجویز کپسول آکنوترن ۲۰ :

قبل از شروع دارو ، آزمایش خون باید داده شود و در مورد خانم ها حتماً تست حاملگی باید داده شود و سپس در فواصل منظم بنا به صلاحدید پزشکتان باید آزمایش خون (آزمایشات کبدی و پروفایل چربی ) چک شود.

مهمترین عارضه کپسول آکنوترن ۲۰ (ایزوترتینوئین) بارداری در حین مصرف دارو برای خانم ها می باشد این دارو جزء گروه X بارداری است و برای جنین بسیار مضر است.

بسیار مهم و ضروری است که خانمهای متأهل در حین مصرف دارو و تا یک ماه بعد از قطع آن دو روش جلوگیری برای جلوگیری از بارداری داشته باشند.

کاندوم به تنهایی روش کافی برای جلوگیری نمی باشد و به عنوان روش دوم برای جلوگیری قابل قبول است ، روش اول باید روش مصرف قرص باشد که کمترین احتمال خطا را دارد.

آیا مردهایی که قصد بچه دار شدن دارند و راکوتان مصرف می کنند نیز باید نگران عوارض ایزوترتینوئین روی جنین باشند؟
خیر در مورد مردها استفاده از راکوتان هیچگونه ممنوعیتی حتی در زمان اقدام برای بچه دار شدن وجود ندارد ، کپسول آکنوترن ۲۰ ( ایزوترتینوئین ) روی اسپرم تأثیری ندارد.

 

آیا کپسول آکنوترن ۲۰ باعث ناباروری می شود؟

بر خلاف باور عامه ، کپسول آکنوترن ۲۰ ( ایزوترتینوئین ) هیچ تأثیری روی باروری ندارد و باعث ناباروری و مشکلات تخمدانی و رحمی نمی شود و عوارض دراز مدت ندارد و تمام عوارض با قطع دارو خود به خود بهبود می یابد. خانم های متأهل یک ماه بعد از قطع دارو به راحتی و با خیال راحت می توانند اقدام به بارداری کنند.

در این باره بیشتر بدانیم
قرص کولوفک 135

 

شایع ترین عوارض کپسول کپسول آکنوترن ۲۰ چیست؟

ایزوترتینوئین باعث خشکی پوست و مخاط می شود و شایع ترین عارضه آن خشکی لبهاست که در عین حال بیانگر میزان مؤثر بودن دارو نیز می باشد. یعنی وقتی لب ها خشک شده اند میزان دارو در بدن برای درمان جوش مناسب است ، پس جهت بهبود این عارضه باید به طور مکرر از مرطوب کننده و بوم های لب مختلف برای درمان خشکی لب استفاده کرد ، علاوه بر لبها ، مخاط بینی نیز خشک می شود که باید با ویتامین A چشمی داخل بینی چرب شود ، اگر مخاط بینی چرب نشود ممکن است به خاطر خشکی مخاط دچار خونریزی شود.

دیگر مخاطها که ممکن است دچار خشکی شوند مخاط چشم است به هیچ عنوان در حین مصرف کپسول ایزوترتینوئین ( ایزوترت هگزال ) نباید از لنز چشمی استفاده شود زیرا به خاطر خشکی مخاط چشم ممکن است لنز باعث خراش قرنیه شود. در صورتی که در طول مصرف راکوتان احساس خشکی چشم و اشک ریزش دارید می توانید از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنید.

در صورت خشکی دهان و گلو از آدامس میتوان کمک گرفت.

از عوارض دیگر شایع کپسول ایزوترتینوئین ( کپسول راکوتان ) خشکی پوست است در طول مصرف کپسول حمام های کوتاه با آب ولرم و استفاده منظم از مرطوب کننده ها می تواند در کنترل این عوارض کمک کننده باشد.

استفاده از کپسول  ایزوترتینوئین باعث حساس شدن پوست به آفتاب می شود ، پس از آفتاب مستقیم و استفاده از سولار پرهیز کنید و به طور منظم از ضد آفتاب های فاقد چربی استفاده کنید.

سایر عوارض کمتر شایع کپسول آکنوترن ۲۰ سردردهای خفیف و درد عضلانی و درد زانوها و ریزش مو است .

 

تأثیر دارو کپسول آکنوترن ۲۰

در هفته‌های آغازی درمان احتمالآ جوش‌های شما شدیدتر می‌شود. این به خاطر آنست که در ابتدا پوست در مقابل دارو واکنش نشان می‌دهد و با تولید چربی بیشتر سعی در تعدیل شرایط دارد که افزایش ترشح چربی منجر به تولید جوش‌های بیشتر می‌گردد.

در این باره بیشتر بدانیم
شربت کتوف

در این باره نگران نباشید. این امر نشان دهندهٔ آنست که دارو مؤثر واقع شده‌است.

پس از این (حدوداً از هفتهٔ سوم به بعد) میزان آکنه به‌طور شگفت‌آوری کاهش می‌یابدو این بهبودی حتی پس از پایان یافتن دارو نیز ادامه پیدا می‌کند.

 

توصیه‌های طول درمان کپسول آکنوترن ۲۰

اگر در طول درمان حامله شدید، فورآ دارو را قطع نموده و پزشک خود را در جریان قرار دهید. توصیه شده در طول درمان از داروهای پیشگیری‌کننده استفاده کنید.
در طول درمان همواره با جلسه‌های منظم پزشک را از حال خود مطلع کنید. همچنین سطح کلسترول خون نیز باید به‌طور ماهیانه آزمایش شود.

بدون مشورت پزشک دارو را قطع نکنید و میزان مصرف را نیز تغییر ندهید.

دارو را در موارد مشابه مصرف نکنید و مصرف آن را به دیگران توصیه نکنید.

بدون مشورت پزشک هم‌زمان از داروهای دیگر استفاده نکنید.

در طول دورهٔ درمان و یک ماه پس از آن از اهدای خون اجتناب کنید.

تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید دوری کنید و از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. در طول درمان حساسیت پوست شما نسبت به آفتاب افزایش می‌یابد.

از کیسه کشیدن پوست اجتناب کنید؛ زیرا به علت حساس شدن پوست احتمال ایجاد گودال (scar) روی پوست افزایش می‌یابد.

از مصرف مشروبات الکلی در طول درمان خودداری کنید؛ زیرا باعث عوارض کبدی خواهد شد.

قرص آکنوترن ۲۰ با قرص ایزوترت هگزال ۲۰ هیچ فرقی ندارد، فقط شرکت تولید کننده دارو متفاوت است، در حال حاضر قیمت قرص آکنوترن ۲۰ ارزان تر است، با نظر پزشک می توانید از این دارو استفاده کنید.

 

 

مطالب پیشنهادی:
قرص نورم اسکین ۲۰ چیست
قرص آ کنوترن برای ورم بینی
قرص آ کنوترن ۲۰ نی نی سایت
نحوه مصرف قرص آ کنوترن
قرص اکنوترن برای جوش
قیمت قرص ایزوترتینوئین
تفاوت راکوتان و آکنوترن

 

 

 

Acnotren

 

این دارو تاییدیه FDA را دارد.

 

نحوه خرید از داروخانه دکتر هنگامه سلیمانی.

 

با ما تماس بگیرید WhatsApp

 

آدرس داروخانه دکتر هنگامه سلیمانی

۴.۲/۵ - (۲۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *